Farklı sıcaklıkların cevizde aşı başarısına etkisi
The effect of different temperatures on graft success in walnut
- Tez No: 494876
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT SERDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 35
Özet
Cevizin vejetatif çoğaltılmasında en fazla kullanılan yöntem aşı ile çoğaltmadır. Aşı başarısını etkileyen en önemli faktörlerden biri sıcaklıktır. Bu çalışmada farklı sıcaklık derecelerinin ceviz aşılarında kallüs oluşumu ve aşı başarısı üzerine etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma, 2014 yılında Ondokuzmayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümünde yürütülmüştür. Çalışmada, 'Chandler' çeşidine ait aşı kalemleri ile bir yaşlı ceviz çöğürlerine 15 Şubat 2014 tarihinde dilcikli aşı yöntemi uygulanmıştır. Aşılı fidanlar, 4 farklı sıcaklık derecesine sahip (10, 16, 22 ve 29°C) odalarda 3 hafta süreyle kaynaştırılmaya tabi tutulmuş, daha sonra sıcaklığı kademeli olarak 23°C'ye kadar çıkarılan seraya aktarılmışlardır. Aşılamadan 3 hafta sonra kallüs oluşumları incelenerek 0-8 arasında puanlanmıştır. 10 ve 16 °C sıcaklığa sahip ortamlarda kaynaştırılan aşılarda kallüs oluşumu saptanmamış, en yüksek kalllüs puanı 5.9 ile 29°C'de kaynaştırılan aşılardan elde edilmiştir. Diğer taraftan, aşı işleminden iki ay sonra yapılan incelemelerde aşı sürme oranı en yüksek % 86.7 ile 29°C ve % 75 ile 22°C'de kaynaştırılan aşılardan elde edilmiştir. Farklı sıcaklıkların aşı sürgünü boyu üzerine etkisi istatistiksel olarak önemsiz bulunmuş, aşı sürgünü çapı 10°C' de daha ince iken daha yüksek sıcaklıklarda daha kalın olmuştur.
Özet (Çeviri)
The most commonly used method for vegetative propagation of walnut is grafting. One of the most important factors affecting graft success is temperature. In this study, it was aimed to determine the effect of different temperatures on callus formation and graft success in walnut. The study was carried out at the Department of Horticulture of the Faculty of Agriculture of Ondokuz Mayıs University in 2014. In the study, scions of 'Chandler' were grafted on one year old walnut seedlings with whip and tongue grafting method on February 15, 2014. The grafted seedlings were healed at rooms for 3 weeks in 4 different temperature ranges (10, 16, 22 and 29 ° C). Then they were transferred to the greenhouse gradually heated to 23 °C. Callus formation was scored by from 0 to 8 point three weeks after grafting. There were no callus formation at 10 and 16 °C temperatures. The highest callus score was obtained at 29 °C with the score of 5,9. On the other hand, the highest graft success were 86 % at 29 °C and 75 % at 22 °C, respectively, two months after grafting. The effect of different temperatures on the scion shoot length was statistically insignificant. Scion shoot diameter was thinner at 10 ° C and thicker at higher temperatures.