Soğuk pres koşularının bitkisel yağ atıklarının biyoaktif özellikleri ve glisemik indeksleri üzerine etkisi
The effect of cold press conditions on bioactive properties and glycemic indexes of vegetable oil wastes
- Tez No: 817111
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH KARASU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu çalışmada farklı soğuk pres koşullarının soğuk pres ceviz yağı yan ürünün biyoaktif bileşenleri üzerine etkisi araştırılmıştır. Soğuk pres yağların üretimleri sırasında yüksek sıcaklık ve herhangi bir kimyasal işleme maruz bırakılmadıkların dolayı yapısındaki biyoaktif bileşenler önemli ölçüde korunmaktadır. Son yıllarda bu sebeble soğuk pres yağ üretimine olan tüketim eğiliminde önemli ölçüde artış gözlenmektedir. Soğuk pres yağların üretimleri sırasında kimyasal işleme maruz bırakılmamaları sebebiyle bu yağlardan elde edilen yan ürünleri de değerli kılmaktadır. Soğuk pres tohumlar yağ dışında protein, fenolik bileşikler, vitaminler, lif, mineral madde gibi birçok biyoaktif bileşen açısından zengin kaynaktırlar. Bu yan ürünlerin değerlendirilmesi ve biyoaktif bileşenlerinin geri kazanımları gerek soğuk pres üreticileri gerekse de gıda sanayinin diğer paydaşları tarafından oldukça önemlidir. Soğuk pres işlemi ve öncesinde uygulanan parametreler yan ürünün kimyasal bileşimini önemli ölçüde etkilediği gözlemlenmiştir. Uygulanan düşük pres hızı ve yüksek sıcaklık yağ verimini ve elde edilen yan ürünün kalitesinde değişikliğe yol açmaktadır. Bu çalışmada soğuk pres yağı yan ürünün yağ, protein, lif ve mineral madde içerikleri gibi kimyasal analizleri, toplam fenolik madde, fenolik profili ve antioksidan aktivite gibi bazı biyoaktif özellikleri belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar soğuk pres ceviz yağı yan ürünün lif ve protein açısından açısından zengin olduğunu göstermiştir. Ek olarak fenolik madde profili, toplam fenolik madde içeriğive antioksidan analizler soğuk pres yağı yan ürünün biyoaktif bileşen açısından zengin olduğunu ve bu biyoaktif bileşenlerin geri kazanımlarının önemli bir ekonomik kazanç olabileceğini göstermektedir. Pres sıcaklıkları ve pres hızının soğuk pres yağı yan ürünün gerek kimyasal bileşimi gerekse de biyoaktif özelliklerinde önemli değişime yol açmaktadır. Sonuç olarak bu çalışma soğuk pres koşullarının yağ verimi yanında yan ürün kalitesinde önemli değişime yol açabileceği ve yan ürünün kalitesinin artırılması için soğuk pres koşullarının doğru bir şekilde belirlenmesi gerektiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of different cold press conditions on the bioactive components of the cold press walnut oil by-product was investigated. Since the cold pressed oils are not exposed to any high temperatures and chemical processing during the production process, the bioactive components in their special structure are significantly protected. Therefore, there has been a significant increase in the consumption trend towards cold pressed oil production in recent years. The fact that cold pressed oils are not exposed to chemical processes during their production also makes the by-products obtained from these oils valuable. Cold pressed seeds are rich sources of many bioactive components such as protein, fiber, mineral substances, phenolic compounds, vitamins, apart from oil. The evaluation of these by-products and the recovery of their bioactive components are very important for both cold press manufacturers and other stakeholders of the food industry. The cold press process and the parameters applied before it significantly affect the chemical composition of the by-product. The applied high temperature and low press speed cause a change in oil yield and quality of the obtained by-product. In this study, chemical analyzes of cold press oil by-product such as oil, mineral, protein substance and fiber contents, some bioactive properties such as total phenolic substance, phenolic profile and antioxidant activity were determined. The results demonstrated that the cold pressed walnut oil by-product is rich in protein and fiber. In addition, total phenolic content, antioxidant analyzes and phenolic substance profile showed that the cold press oil by-product is rich in bioactive components and the recovery of these bioactive components can be an important and essential economic gain. Press temperatures and press speed caused significant changes in both the chemical composition and bioactive properties of the cold press oil byproduct. As a result, this study showed that cold press conditions can cause significant changes in by-product quality as well as oil yield, and cold press conditions should be determined accurately in order to increase the quality of the by-product