İşgücü verimliliğini etkileyen faktörlerin saha mühendislerinin bakış açısından değerlendirilmesi: Somali örneği
Evaluating factors affecting labor productivity in building projects in Somaliland; site engineer's perspectives
  1. Tez No: 494893
  2. Yazar: ABDIRISAK MOHAMED ABDILLAHI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYNUR KAZAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
İnşaat sektörünün her ekonominin performansında çarpıcı bir etkisi vardır.İşçilerin düşük verimliliği inşaat sektöründe, özellikle gelişmekte olan ülkelerin karşılaştıkları en büyük sorunlardandır.işgücünün düşük verimliliği inşaat projelerin maliyet ve zaman aşımlarını neden olan etkenlerden biridir. İşgücü verimliliğini etkileyen faktörlerin saptanması, proje kaynakların etkin bir şekilde kullanılmasını imkan sağlamaktadır. İşgücü verimliliğin artırılması projelerin bütçelenen maliyet ve belirtilen zamana göre tamamlanma ihtimalini artış sağlayacaktır. Çalışmanın temel amacı Somaliland'daki inşaat işgücünün verimliliğini etkileyen önemli faktörlerin anket yoluyla araştırılmasıdır.anket, işgücü verimliliğini etkileyen faktörler konusunda, saha mühendislerinin bakış açısından bilgi toplamak üzere tasarlanmıştır. Çalışma için düşünüle faktörler; insan gücü, motivasyon, liderlik, araçlar / malzemeler, zaman, denetim, kalite, proje, güvenlik ve hava durumu olmak üzere on farklı grupta sınıflandırıldı. faktörler daha sonra katılımcıların verdiği orana göre sıralanılmıştır. Anket verileri, Likert tipi tutum ölçeği kullanılarak SPSS 20 programında analizedilmiştir. Somaliland'da, inşaat işgücü verimliliğini en fazla etkileyenon factor; tecrübe eksikliği, mali motivasyon eksikliği, ödeme geçikmesi, aletler/ekipman eksikliği, khat kullanımı, yönetici ile anlaşmazlık, uygulama sırasında çizim ve şartname değişimi, işçi sadakatsizliği, aynı işi yeniden yapma ve dar bir alanda çalışmak olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The construction industry has been referred to have a multiplier effect in the performance of any economy. Poor productivity of workers is one of the most overwhelming problems that construction industries, especially those in developing countries, face, the poor productivity of construction workers being one of the causes of cost and time overruns in construction projects. The pinpointing of thefactors which affect labour productivity would enable the project team to effectively use the resources on their disposal to enhance productivity. Enhanced labour productivity increases the probability of projects to be completed as per the budgeted cost and specified time. The main objective of the study was to investigate the significant factors that affect construction labor productivity on Somaliland construction sites through survey. Questionnaires were designed to collect information on factors influencing labour productivity from site engineers. 44 factors considered for the study were categorized in ten different groups named asmanpower, motivation, leadership, tools/materials, time, supervision, quality, project, safety and weathercondition.The factors were then ranked according to the rate given by the respondents.To achieve this survey method and Likert-type attitude scale were used and analyzed by SPSS package. The ten factors found to have the highest effect on building construction labor productivity in Somaliland are lack of experience, lack of financial motivation, payment delay, tools/equipment shortage, Khat, dispute with the superintendent, drawing and specification alternation during execution, labor disloyalty, rework, working within a confined space.