Farklı gelişme dönemlerinde uygulanan organik ve inorganik kökenli sıvı gübrelerin buğday verimi ve kalitesine etkilerinin belirlenmesi
Assessment of effects of organic and inorganic liquid fertilizers applied in different growth periods on yield and quality of wheat
  1. Tez No: 494900
  2. Yazar: ERDAL ÇAKIL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TANER AKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
Bu çalışmayla yapraktan uygulanan biri organik kökenli iki farklı sıvı gübrenin Sagittario ekmeklik buğday çeşidinin verim ve kalitesine etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma Antalya'nın iki farklı yerinde tesadüf blokları deneme desenine göre 3 tekrarlı olarak 2015-2016 yetiştirme döneminde yürütülmüştür. Bu amaç doğrultusunda organik ve inorganik sıvı yaprak gübrelerin 11 değişik uygulaması yapılmıştır. Uygulamalar ile deneme yerleri arasındaki etkileşim morfolojik özelliklerden sadece bitki boyu, hasat indeksi ve dane verimi bakımından istatiksel olarak önemli bulunmuştur. Konyaaltı'nda, geleneksel kimyasal gübrelemeye ek olarak sapa kalkma öncesi (Z30) uygulanan hümik asitten en yüksek bitki boyu ve dane verimi alınmıştır. Kontrol uygulamasında bitki boyu ve dane verimi sırasıyla 63.2 cm ve 317.1 kg/da iken bu uygulama ile sırasıyla 66.2 cm ve 375.2 kg/da düzeyine çıkmıştır. Dane kalitesi bakımından ise uygulamalar ile deneme yerleri arasındaki etkileşim istatiksel olarak önemsizdir. Genel olarak yapraktan sıvı gübre uygulamaları incelenen tüm kalite unsurlarında bir artışa neden olmasına rağmen sadece protein ve Döşemealtı'nda yaş gluten oranında anlamlı bir farklılık oluşmuştur. Geleneksel kimyasal gübrelemeye ek olarak sapa kalkma öncesi (Z30) uygulanan hümik asit ve başaklanma (Z50) öncesi inorganik sıvı gübre Konyaaltı'nda protein oranı ve Döşemealtı'nda yaş gluten oranına anlamlı bir etki yapmıştır. Kontrol uygulamasında protein ve yaş glüten oranı sırasıyla % 13.8 ve % 43.6 iken bu uygulama ile sırasıyla % 16.3 ve % 49.5 düzeyine ulaşmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study to find out effects of organic and inorganic foliar fertilizer to grain yield and quality of Sagittario bread wheat cultivar. The research was carried out two different locations of Antalya under randomized complete block design with three replications during 2015-2016 growing period. Totally 11 different organic and inorganic liquid fertilizer combinations were practised. Interaction between applications and locations was only significant in terms of morphological traits such as plant height, harvest index and grain yield. The highest plant height and grain yield were obtained humic acid application before stem elongation (Z30) together with traditional chemical fertilizer at Konyaaltı location. Plant height and grain yield for control treatment were 63.2cm ve 317.1 kg/da while they were 66.2 cm ve 375.2 kg/da for the treatment, respectively. There was no any interaction between applications and locations in terms of grain quality parameters. Generally, all foliar fertilizer combinations have positively increased grain quality parameters but the difference was only significant for protein and wet gluten ratios. The highest protein and wet gluten ratios were obtained humic acid application before stem elongation (Z30) plus inorganic foliar application before heading stage (Z50) together with traditional chemical fertilizer at Konyaaltı and Döşemealtı locations, respectively. Protein and wet gluten ratios were 13.8% and 43.58% for control treatment while they were 16.3 % and 49.5 % for the treatment, respectively.