Amaranthus caudatus L.' nin biyoteknolojik ve terapötik potansiyeli: farklı gübre stratejilerinin değerlendirilmesi
Biotechnological and therapeutic potential of amaranthus caudatus L.: evaluation of different fertilizer strategies
  1. Tez No: 948657
  2. Yazar: CANAN KOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAKUP ULUSU, ÖĞR. GÖR. FUNDA ULUSU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biyomühendislik, Biochemistry, Bioengineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Amaranthus caudatus L. Amaranthaceae (Horozibiğigiller) familyasına ait farmakolojik açıdan son derece önemli sekonder metabolitler içeren ve pek çok terapötik özelliği bulunan ve ülkemizde az bilinen değerli bir bitkidir. Bu tez çalışmasında A. caudatus bitkisi sera koşullarında yetiştirilmiş, vejetatif ve generatif gelişme dönemlerinde farklı dozlarda uygulanan sıvı formdaki organik, solucan ve kimyasal gübrelerin, bitkinin hem fenolojik, morfolojik, verim ve kalite üzerine hem de elde edilen tohumların sekonder metabolit (sabit yağ-GC-FID, fenolik bileşik-HPLC, toplam fenolik ve flavonoid içeriği-sprektrofotometrik) içeriğine olan etkilerinin aydınlatılması amaçlanmıştır. Ayrıca bitkiden oluşturulan ekstrelerin (0-400 μg/mL) kolon (HT-29) kanser ve fare fibroblast (L929) hücre hatlarına karşı sitotoksik aktiviteleri, alamar mavisi testi ile analizleri yapılarak bu ekstrelerin olası antikanser aktiviteleri araştırılmıştır. Bunlara ilaveten biyolojik açıdan son derece önemli olan antioksidan ve antimikrobiyal etkileri de belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Amaranthus caudatus L. is a valuable plant belonging to the Amaranthaceae family, which contains pharmacologically very important secondary metabolites and has many therapeutic properties and is little known in our country. In this thesis study, A. caudatus plant was grown under greenhouse conditions and it was aimed to elucidate the effects of liquid organic, worm and chemical fertilizers applied at different doses during the vegetative and generative development periods on both the phenological, morphological, yield and quality of the plant and the secondary metabolite (fixed oil-GC-FID, phenolic compound-HPLC, total phenolic and flavonoid content-spectrophotometric) content of the obtained seeds. In addition, the cytotoxic activities of the extracts (0-400 μg/mL) prepared from the plant against colon (HT-29) cancer and mouse fibroblast (L929) cell lines were analyzed with alamar blue test and the possible anticancer activities of these extracts were investigated. In addition, their antioxidant and antimicrobial effects, which are extremely important biologically, have also been determined.