Antibakteriyel ve hidrofob özellikli yeni nesil kompozit yapay diş geliştirilmesi
Development of new generation composite artificial teeth having antibacterial and hydrophobic properties
  1. Tez No: 494905
  2. Yazar: ZERİN YEŞİL ACAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. NADİR KİRAZ, PROF. DR. MELTEM ASİLTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoteknoloji, Diş Hekimliği, Kimya, Biotechnology, Dentistry, Chemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anorganik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu çalışmada; organik matris, matris içinde dağılan anorganik partikül ve organik-anorganik fazları bir arada tutan bağlayıcı ajan üçlüsünden oluşan enjekte edilebilir karışımın ısısal polimerizasyonu sonucu antibakteriyel ve hidrofob özellikli kompozit yapay diş malzemeleri geliştirilmiştir. Geliştirilen kompozit diş malzemelerinin özellikleri üzerine matrisi oluşturan monomer tür ve oranının, toplam matris oranının, partikül boyutunun ve miktarının, toplam anorganik partikül oranının, modifikasyon ajan oranının, başlatıcı oranının, polimerleştirme süre/sıcaklık ikilisinin etkileri incelenmiştir. BS EN ISO 4049 numaralı standarda göre hazırlanan organik matris ve kompozit malzemelere Üç Nokta Eğme Testi üniversal test cihazı ile yapılmıştır. Hazırlanan malzemelerin Su Emilimi ve Suda Çözünürlük testleri de aynı standarda göre yapılmıştır. Üç veya dört katmandan oluşan yapay dişte her bir katman için istenen/beklenen özelliklere bağlı kalarak seçilen kompozit diş malzemelerine antibakteriyel ve/veya hidrofob özellik kazandırılmıştır. Seçilen kompozit sistemlere antibakteriyel özellik kazandırmak için antibakteriyel özellikli nano-ZnO partikülleri sentezlenmiştir. Sentezlenen nano-ZnO partiküllerinin karakterizasyonunda; Partikül Boyutu, X-ışını Kırınımı ve Yüzey Alanı analizinden yararlanılmıştır. Antibakteriyel özellik kazandırılmış kompozit diş malzemelerinin antibakteriyel özelliği Streptococcus mutans (gram pozitif) türüne karşı incelenmiştir. Hidrofob özellik kazandırmak için yapısında alkil zinciri veya flor grubu olan metakrilat monomerleri kullanılmıştır. Hidrofob özellik kazandırılan kompozit sistemlerin davranışları Su Emilimi ve Suda Çözünürlük testleri ile takip edilmiştir. Geliştirilen kompozit diş malzemelerinin ve hazırlanan dört katmanlı kompozit yapay dişlerden alınan kesitlerin yüzey morfoloji özellikleri Taramalı Elektron Mikroskobu-Enerji Dağılımlı X-ışını tekniği ile incelenmiştir. Geliştirilen kompozit diş malzemelerinin kullanılmasıyla üç ya da dört katmandan oluşan ve her bir katmanı için istenen/beklenen özelliklere sahip kompozit yapay diş üretimi gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, antibacterial and hydrophobic composite artificial dental materials were developed using thermal polymerization of injectable mixture which was composed of an organic matrix, an inorganic particle dispersed in matrix and a coupling agent holding organic-inorganic phases together. The effects of the ratio of the monomer systems, total matrix ratio, particle size and ratio, total inorganic particle ratio, modifying -coupling- agent ratio, polymerization time/temperature on properties of developed composite dental materials were examined. Organic matrix and composite materials that were prepared according to BS EN ISO 4049 were subjected to three point bending test and the flexural strength was measured by using Universal testing machine. The water sorption and solubility tests of these materials were made according to the same standard. Antibacterial and/or hydrophobic properties were imparted to the selected composite dental materials without altering the desired properties of each layer of the artificial tooth composed of three or four layers. The nano-ZnO particles were synthesised to impart antibacterial properties in order to give antibacterial properties to the selected composite materials. The particle sizer, X-ray diffraction and surface area analyzer were used to characterize the synthesised nano-ZnO particles. The antibacterial activities of the composite dental materials were investigated using Streptococcus mutans (gram positive). Fluorine-containing or alkyl-containg methacrylate monomers were used in order to give hydrophobic properties to the selected composite materials. Behaviours of composites which were given hydrophobic properties were monitored using water sorption and solubility tests. Surface morphology of developed composite tooth materials and composite artificial teeth having four layer were observed with Scanning Electron Microscope-Energy-Dispersive X-ray technique (SEM-EDX). Production of composite artificial teeth which were composed of three or four layers and whose each layer had the desired properties was performed.