Manavgat ilçesinin ekonomik coğrafyası
The economical geograpy of the province of Manavgat
- Tez No: 562421
- Danışmanlar: PROF. DR. YAHYA KADIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Coğrafya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Manavgat ilçesi, Akdeniz bölgesinin Antalya bölümü sınırları içerisinde yer alır. İdari bakımdan Antalya iline bağlı olan Manavgat, il merkezine 78 km uzaklıkta ve doğu yönündedir. Bu araştırmanın konusunu ise ilçenin ekonomik coğrafya özellikleri oluşturmaktadır. Araştırmaya konu olan Manavgat 2283 km2 yüz ölçümüne sahiptir. İlçe arazisinin büyük bir kısmını Toros Dağları'nın engebeli alanları oluşturur. Araştırma sahasındaki akarsu boyları ve akarsuların oluşturduğu kıyıda yer alan Manavgat Ovası, düz sahaları oluşturur. Bu düz sahalar beşeri ve ekonomik faaliyetlerin yoğunluk kazandığı bir alanı ifade eder. Manavgat, Akdeniz'e kıyısı olan bu sebeple tipik Akdeniz ikliminin görüldüğü bir ilçedir. Dolayısıyla araştırma sahası bitki örtüsünü orman ve makiler oluşturur. Yine iklimin etkisiyle Manavgat'ta terra rossa en çok yayılış gösteren toprak tipini oluşturur. Araştırma sahasının iklim, yer şekilleri, su kaynakları ve toprak özellikleri, kısaca fiziki özelliklerinden dolayı Manavgat'ta turizm ve tarımın en çok gelişen iki ekonomik faaliyet olduğu görülmektedir. Bu ekonomik faaliyetlerin fiziki özelliklerle etkileşimini ortaya koymak, mevcut ekonomik faaliyetleri belirlemek, ekonomi sorunlarını dile getirmek, yöreden şimdi ve gelecekte verimli yararlanabilmek amacıyla bu çalışma hazırlanmıştır. Araştırma sahasında daha önce de geniş kapsamlı bir çalışmanın olmaması“Manavgat İlçesinin Ekonomik Coğrafyası”adlı çalışmanın oluşmasının başka bir nedenidir. Bu ve bunun gibi saha çalışmalarının artmasıyla ülkemizin tamamı tanımlanabilinir; potansiyelleri belirlenip, sorunları dile getirilip yörelerden şimdi ve gelecekte en iyi şekilde yararlanılabilir.
Özet (Çeviri)
Manavgat District is located within the borders of Antalya Section of Mediterranean Region. Manavgat, which is connected to Antalya Province, is located 78 km to the city center and to the east. The subject of this study is the economical geography of the district. Manavgat has a surface area of 2283 km2 as the part of the Taurus Mountains forms a large part of the land, mountainous and hilly areas occupy a large area in Manavgat. Manavgat coastal plain formed by streams of streams and streams in the research area form flat fields. These flat areas represent an area where human and economic activities are intensified. Manavgat which has a coast to the Mediterranean Sea and therefore; a typical Mediterranean climate is seen. For this reason, the research area constitutes the vegetation cover forest and maquis. Because of the effects of the climate, Red Mediteranean Lands are the most widely distributed soil type. Climate, landforms, water resources and soil properties of the research area, physical properties of tourism and agriculture are the two most developing economic activities.This study was prepared in order to determine the interaction of these economic activities with physical properties, to determine the current economic activities, to express these economic problems ave to benefit efficiently from the region now and in the future.