Makromoleküler Cu(II) karboksilatların sentezi, spektroskopik, termal ve yapısal özellikleri
Synthesis of makromolecular Cu(II) carboxylates, spectroscopic thermal and structural properties
  1. Tez No: 494937
  2. Yazar: HALE TOPAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZUHAL YOLCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada anyonik ligant olarak akrilat (aa) ve metakrilat (maa) ve nötral ligant olarak 1,2-dimetilimidazol (1,2-dimeim), 4-metilimidazol (4-meim) ve 2-etil-4-metilimidazol (2-etil-4-meim) ligantları kullanılarak [Cu2(µ-aa)4(1,2-dimeim)2] (1), [Cu(maa)2(4-meim)2H2O] (2) ve [Cu(maa)2(2-etil-4-meim)2] (3) kompleksleri sentezlendi. Komplekslerin bileşimleri elementel analiz ile belirlendi. Komplekslerin spektroskopik (UV-Vis, IR), manyetik ve termal özellikleri incelendi. 1, 2 ve 3 komplekslerinin yapıları X-ışını tek kristal kırınım yöntemiyle aydınlatıldı. Komplekslerin oda sıcaklığında manyetik duyarlılıkları ölçülerek spin manyetik momentleri hesaplandı. Cu(II) merkezli komplekslerin paramanyetik olduğu gözlendi. Komplekslerin termik bozunma davranışları TG, DTG ve DTA teknikleri ile incelendi. Termik analiz verilerinden komplekslerin ilk bozunma basamağında nötral ligantların ayrıldığı daha sonra anyonik ligantların ayrıldığı ve son bozunma ürünü olarak tüm komplekslerde metal oksitlerin kaldığı gözlendi. 1 kompleksinde akrilat ligantı anyonik halde çift dişli köprü ligantı olarak metale karboksilat oksijeninden bağlanmıştır. 2 kompleksinde metakrilat ligantının anyonik halde tek dişli olarak metale koordine olduğu belirlenmiştir. 3'üncü komplekste ise metakrilat ligantı anyonik halde çift dişli şelat ligant olarak metale koordine olmuştur. Nötral ligantların ise imidazol halkasının azot atomu üzerinden metale koordine olduğu gözlenmiştir. Merkez atomun koordinasyon geometrisinin (1) ve (2) komplekslerinde karepiramit (3) kompleksinde bozulmuş oktahedral olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
In this study, [Cu2(µ-aa)4(1,2-dimeim)2] (1), [Cu(maa)2(4-meim)2H2O] (2), [Cu(maa)2(2-etil-4-meim)2] (3) complexes were synthesized by using acrylate (aa) and methacrylate (maa) as anionic ligand and 1,2-dimethylimidazole (1,2-diMeim), 4-metilimidazol (4-Meim) and 2-etil-4-metilimidazol (2-etil-4Meim) as neutral ligands. Composition of complexes were determined by elemental analysis. Complexes spectroscopic (UV-Vis, IR), magnetic and thermal properties were investigated. 1, 2 and 3 complexes were characterized by X-ray single crystal diffraction method. The spin magnetic moments of the complexes were calculated by measuring magnetic susceptibility at room temperature. Cu(II) complexes were observed to be paramagnetic. Thermal decomposition behavior of the complexes were investigated by TG, DTG and DTA techniques. Thermal analys is datas show that complexes lose neutral ligands in the first step of decomposition then the following stages anionic ligands decompose to metaloxides. In 1 complex acrylate acted as anionic bidantate bridge ligand and bonded to metal via its carboxylate oxygen. Methacrylate acted as anionic monodantate ligand in 2 complex. In 3 complex methacrylate acted as anionic bidantate chelate ligand. Neutral ligands are coordinated to the metal through the nitrogen atom of imidazole ring. Coordination geometry of central atom in the (1) and (2) complexes of square pyramidal geometry (3) complex was found to be distorted octahedral.