2 amino 6- metilpridin meta ve para metilbenzoik asit tuzlarının moleküler özelliklerinin kuantum mekaniksel yöntemler ile hesaplanması
Calculating of molecular properties of salts from 2-amino-6 methylpyridine and meta and para methylbenzoic acids molecules by quantum mechanical methods
- Tez No: 494938
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SERKAN SOYLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada kristal yapıları ve spektroskopik özellikleri deneysel olarak Kaliyaperumal ve ark., (2015) tarafından belirlenen 2-Amino-6-Metilpiridin Meta Metilbenzoik Asit [(2A6MP)+(3MBA)-] ve 2-Amino-6-Metilpiridin Para Metilbenzoik Asit [(2A6MP)+(4MBA)-] molekülleri ile ilgili kuantum mekanik ve moleküler modelleme yöntemleri kullanılarak teorik çalışmalar gerçekleştirilmiştir. Moleküllerin en düşük enerjili düzenlenişlerine ait bağ uzunlukları, bağ açıları, titreşim frekansları, Gaussian 03 paket programı kullanılarak, Hartree-Fock (HF) ve Yoğunluk Fonksiyon Teorisi (DFT) metotlarıyla ve 6-311++G, 6-31++G ve 6-311++G(d) temel setleri kullanılarak elde edilmiştir. Teorik çalışmalar sonucunda elde edilen bağ uzunlukları, bağ açıları ve titreşim frekanslarına ait sonuçlar Kaliyaperumal ve ark., (2015) tarafından elde edilen deneysel sonuçlar ile karşılaştırılmış IR sonuçlarının ayrıntılı analizi yapılmıştır. Kuantum mekanik hesaplama yöntemleri ile elde edilen moleküler geometriye ait bağ uzunlukları ve bağ açılarına ait değerlerin, X-ışınları ile elde edilmiş deneysel veriler ile uyum içerisinde olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, theoretical studies were carried out using quantum mechanical and molecular modelling methods related to 2-Amino-6-Methylpyridine Meta And Para Methyl Benzoic Acid molecules which has been experimentally determined crystal structures and spectroscopic properties by Kaliyaperumal et all., (2015). The bond lengths, bond angles and vibration frequencies of the lowest energy arrangements of the molecules were determined by the Hartree-Fock (HF) and Density Function Theory (DFT) methods using the Gaussian 03 packet program and by using 6-311++G, 6-31++G and 6-311++G(d) basis sets. The results of the theoretical studies on bond lengths, bond angles and vibration frequencies were compared with the experimental results obtained by experimentals and a detailed analysis of the IR results was made. It has been found that the values of the bond lengths and bond angles of the molecular geometry obtained by quantum mechanical calculation methods are in agreement with the experimental data obtained by X-rays.