Fen eğitiminde hayvanat bahçelerine düzenlenen planlı bir gezinin öğrenme üzerine etkisi ve gezi süreciyle ilgili öğrenci görüşlerinin belirlenmesi
Effect of a planned trip to zoos on learning and student views about the trip process
  1. Tez No: 494948
  2. Yazar: ALPEREN OKUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA UZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmada, informal öğrenme ortamlarından biri olan hayvanat bahçelerine yapılan planlı bir gezinin öğrenme üzerine etkisinin araştırılması ve öğrencilerin gezi hakkındaki görüşlerinin alınması amaçlanmıştır. Bu amaçla hem nitel hem nicel verilerden yararlanıldığı için karma desenlerden gömülü desen kullanılmıştır. Çalışma grubu olarak 2013-2014 eğitim-öğretim yılında Giresun ilinde bir ortaokulda öğrenim gören 15 beşinci sınıf öğrencisi seçilmiştir. Araştırmanın nicel kısmı tek grup öntest-sontest deneysel desen modeline göre tasarlanmıştır. Bu kısımda veri toplama aracı olarak; araştırmacı tarafından uzman görüşü alınarak hazırlanan,“Hayvanlar”konusuyla ilgili akademik başarı testi çalışma grubuna öntest ve sontest olarak uygulanmıştır. Verilerin SPSS paket programında analiz edilmesi sonucunda; Wilcoxon işaretli sıralar testi sonuçlarına göre öğrencilerin ön test akademik başarı puanları ile son test akademik başarı puanları arasında son test lehine anlamlı bir farklılığın olduğu belirlenmiştir (Z=3,065; p=.002
Özet (Çeviri)
In this study, researching the effect of a planned trip to zoos, one of the informal learning environment, on learning and taking students' opinions about the trip were aimed. In accordance with this purpose, from mixed designs, embedded designs were used because both qualitative data and quantitative data were used. In 2013-2014 academic year, 15 fifth grade students who education in Avluca Sht. Ahmet Keskin Secondary School were chosen as a working group. The quantitative part of the research was designed according to one group pre-test post-test experimental design. In this part, as a data collection tool, academic achievement test“Animals”, which was prepared by researcher by taking expert opinion, was used and implemented as pre-test and post-test on the working group. The data obtained were analyzed with the help of SPSS program. According to Wilcoxon Signed Ranks Test results, it was specified that there was a significant difference between the students' pre-test and post-test academic achievement scores, being on post-test's side (Z=3,065; p=.002