Okul dışı öğrenme ortamlarının fen eğitiminde kullanımına ilişkin öğretmen görüşleri
Teacher opinions on the use of out-of-school learning environments in science education
- Tez No: 824786
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİME BALKAN KIYICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Okul dışı öğrenme ortamlarının gerçekleştiği birçok alan vardır. Bilim merkezleri, fabrikalar, hayvanat bahçeleri, botanik bahçeler bu ortamlar içinde değerlendirilebilir. Bu ortamlar sayesinde öğrenciler en etkili öğrenme yöntemlerinden olan yaparak yaşayarak öğrenmiş olurlar. Bu sayede kalıcı ve daha eğlenceli bir öğrenim gerçekleşmiş olur. Okul dışı öğrenme ortamlarında eğitim yapılırken öğretmene ders planının hazırlanması, idareden izin alma süreçleri bazı sorumluluklar düşmektedir. Bu araştırma ile fen bilimleri derslerine giren öğretmenler tarafından okul dışı öğrenme ortamlarının fen eğitiminde kullanımına ilişkin görüşlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu araştırmanın katılımcıları, birçok okul dışı öğrenme ortamlarına ulaşımın kolay sağlanacağı bir ilçe olmasından İstanbul ilinin Kartal ilçesinde görev yapan fen bilimleri derslerine giren öğretmenlerden oluşmuştur. Araştırmada yer alan öğretmenler, basit seçkisiz örnekleme kapsamında seçilmiştir. Çalışma kapsamında 321 öğretmene ulaşılmıştır. Nicel araştırma yöntemlerinden tarama modeli kullanılan bu araştırmada veri toplama aracı olarak; ''Okul Dışı Öğrenme Ölçeği'' kullanılmıştır. Verilerin analizinde ise İlişkisiz (bağımsız) örneklemler t testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre; öğretmenlerin okul dışı öğrenme ortamlarını kullanım durumlarında, branş, eğitim alma, eğitime ihtiyaç duyma ve mesleki deneyim değişkeninde farklılaşırken, cinsiyet ve eğitim durumu değişkenlerinde farklılaşmadığı görülmüştür. Sınıf öğretmenlerinin fen bilimleri öğretmenlerine göre okul dışı öğrenme ortamlarını daha fazla kullandıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
There are a lot of different environments that provide out-of-school learning such as science centers, factories, zoos, and arboretums. Thanks to that environments, students learn by experience which is one of the most powerful methods that entertainingly provides permanent learning. Teachers have different responsibilities when they are using an out-of-school education environment than classes such as preparing outline syllabus and getting permission from the school management. This research aims to determine opinions of the teachers who conduct science classes about the out of school learning environments. The participants of the research are teachers conducting sciences classes in Kartal, İstanbul. The territory is chosen because of its location, there are a lot of different out-of-school learning environments near Kartal. While choosing the teachers in the territory, simple random sampling method has been used. 321 different science teachers or teachers conducting science classes participated in the research. In this study, which used the survey model, one of the quantitative research methods, the“Out of School Learning Scale”is used as a data collection tool. For analyzing the data of research, independent sample T-test and one-way ANOVA are used. As a result of the study, specialty, having education about out-of-school learning environments, in need of education about out-of-school learning environments, and seniority have an impact on the usage of out-of-school learning environments, while education level and gender have no impact on it. Moreover, another result of it is that form teachers use out-of-school education environments more than science teachers.