Göğüs duvarı ışınlamalarında meme onarımı için kullanılan geçici doku genişleticinin doz dağılımına etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of the temporary tissue expander used for breast reconstruction on dose distribution of chest wall radiation
  1. Tez No: 495003
  2. Yazar: SEVAL CİBİCELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİYAZİ MERİÇ, DOÇ. DR. ÖZGE PETEK ERPOLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Onkoloji, Physics and Physics Engineering, Oncology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Nükleer Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medikal Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Günümüzde meme kanserli kadınlarda mastektomi sonrası meme onarımı oranı giderek artmaktadır. Meme onarımı, erken ve geç dönemde yapılabilmektedir. Erken dönemde yapılan meme onarımında mastektomi sırasında alınan meme dokusu yerine silikon implantlar veya geçici doku genişleticiler yerleştirilmektedir. Geçici doku genişleticilerin (TTE) kullanılma amacı, mastektomi sonrası cildin ve cilt altı dokuların genişletilerek silikon implantların daha kolay yerleştirilmesine imkan tanımaktır. Serum fizyolojik ile doldurulan ve içerisinde metalik yapılar bulunduran TTE'ların radyoterapi (RT) esnasında doz dağılımını nasıl etkilediği net değildir. Doz dağılımında oluşan istenmeyen değişiklikler tedavi başarısını olumsuz yönde etkileyebilir ve çevre normal dokularda yan etkileri artırabilir. Bu nedenle çalışmamızda optimum RT planlaması yapılabilmesi için Mentor marka TTE içerisindeki metalik portun doz dağılımına etkisi; MOSFET, EBT3 film ve nanodot OSLD dozimetrik yöntemleri kullanılarak incelenmiştir. Genel olarak ölçümlere bakıldığında, metalik portun neden olduğu saçılmalardan dolayı metalik port üzerinde doz artışları meydana gelirken metalik port altında ise dozda azalma meydana gelmektedir. Fakat dozdaki bu artış ve azalışların oldukları bölgelere bakıldığında TTE'ın sınırları içerisinde kaldığı ve canlı dokuya ulaşmadığı görülmektedir. Ayrıca uluslararası dozimetrik protokollerin öngördüğü dozdaki değişim miktarına göre (±%5), 6 MV foton enerjisinde 3BKRT ve YART tekniğinde çalışmamız sonucunda gözlemlenen dozdaki değişikliğin metalik portun TPS'e tanıtılması şartıyla tümör tedavisini etkileyecek büyüklükte olmadığı sonucuna varılmıştır. 9 MeV ve 12 MeV insizyon skarı elektron boost tedavilerinde ise metalik portun TPS'e tanıtılmış olsa bile cilt dozunu önemli ölçüde artırdığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the rate of breast reconstruction after mastectomy is increasing in women with breast cancer. Breast reconstruction can be done early and late (immediate and delayed) term. In the immediate breast reconstruction, silicone implants or temporary tissue expanders (TTEs) are placed instead of breast tissue taken during mastectomy. The purpose of using temporary tissue expanders is to expand the skin and subcutaneous tissues after mastectomy to allow easier implantation of silicone implants. It is unclear how TTEs which contain metallic structures and filled with saline, affect dose distribution during RT. Undesirable changes in the dose distribution may affect the treatment success negatively and may increase side effects in environment normal tissues. For this reason, so that optimum RT planning can be performed, the effect of metallic port in the Mentor TTE of dose distribution has been examined in our study using MOSFET, EBT3 film and nanoDOT OSLD dosimetric methods. Generally; when examined the measurements, due to scattering caused by metallic port while there were dose increasing over the metallic port, there were dose decreasing under the metallic port. However; looking at these areas of increase and decrease in the dose, it appears that they are within the boundaries of TTE and do not reach live tissue. According to the changes in dose at the doses prescribed by international dosimetric protocols (±%5) , at our study the change in dose observed with 3DCRT and IMRT techniques at 6 MV photon energy appears to be not large enough to affect tumor treatment provided that the metallic port is introduced into TPS. In the 9 MeV and 12 MeV incision scar electron boost treatments, the metallic port significantly increased the skin dose even though it was introduced to TPS.