Meme kanseri radyoterapisinde, mammaria interna lenfatik alan ışınlamasının kritik organlar üzerindeki etkisinin dozimetrik değerlendirilmesi
Dosimetric evaluation of the effect of mammaria interna lymphatic field irridation on critical organs in breast cancer radiotherapy
  1. Tez No: 963922
  2. Yazar: İPEK PINAR ARAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜHEYLA AYTAÇ ARSLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Radyasyon Onkolojisi, Oncology, Radiation Oncology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Onkolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Meme kanseri, tüm dünyada kadınlar için önemli bir sağlık sorundur. Dünya genelinde meme kanseri kadınlarda en sık görülen cilt-dışı kanser olup, kadınlarda kansere bağlı ölümlerinde önde gelen nedenlerindendir. Radyoterapi(RT) meme kanserinin her evresinde kullanılabilen temel tedavilerdendir biridir. İnternal mammaria alan (İMA) radyoterapisi ise halen tartışmalıdır. Standart tanjansiyel alanlarda, İMA yeterli derecede kapsanmamaktadır. İMA'yı dahil etmek için alan genişletildiğinde, akciğer ve kalp dozları artmaktadır. Özellikle sol meme ışınlamalarında, eğer İMA-RT endikasyonu da varsa, kardiyak ve pulmoner toksisitelerden kaçınmak adına, giderek artan oranda modern tekniklere yönelim vardır. Bu tez çalışmasında, meme kanseri tanısıyla mastektomi uygulanıp adjuvan RT alan 23 hastanın verileri retrospektif/dozimetrik olarak değerlendirilmiştir. Hastalara, Tomoterapi cihazı ile, İMA içeren ve içermeyen iki plan yapılarak, İMA'nın ve çevre organların dozimetrik karşılaştırması yapılmıştır. Sonuçlarımıza göre; Tomoterapi ile yapılan adjuvan meme ışınlamalarında, İMA eğer alana dahil edilmezse istenilen dozları almamaktadır. Hedeflenmeyen İMA V40 dozları %0-%99 arasındadır. İMA alanının dahil edilmesi, en çok sol göğüs duvarı (GD) ışınlamalarında kalp dozlarını olumsuz etkilemiştir. Sol GD İMA + ışınlamalarda, kalp V5, V10, V20 ve maksimum kalp dozunda anlamlı artış izlenmiştir. Sağ GD içinse İMA + planlarda ortalama kalp dozunda anlamlı artış izlenmiştir. Karşı meme dozlarında her iki taraf içinde belirgin bir etki görülmemiştir. Akciğer dozlarında ise her iki taraf için, hem ipsilateral hem de kontralateral akciğer V5 dozlarında İMA eklenmesi ile artış görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is an important health problem for women all over the world. Radiotherapy (RT) is one of the main treatments that can be used at every stage of breast cancer. Internal mammary area (IMA) radiotherapy is still controversial. In this study, we aimed to assess the dosimetric effect of incorporating IMA-RT on the critical organs and İMAs using the IMRT technique. The data of 23 obese patients who underwent mastectomy for breast cancer and received adjuvant RT were evaluated retrospectively / dosimetrically. Using the tomotherapy, two target volumes with and without IMA were defined and two separate plans were made. Doses received by IMA and organs at risk (OAR) were compared as dosimetrically. In adjuvant breast irradiation with tomotherapy, the IMA does not receive appropriate doses if it's not included in the target volume. The doses of untargeted IMA V40 were calculated between 0% to 99%. When the plans are evaluated in terms of critical organs, the inclusion of the IMA field into the target volume, the most significant adverse effect was observed in heart doses in the left chest wall (CW) irradiation. The significant increases in cardiac V5 (%62,6 vs %48,6 p0.007), V10(%38,2 vs %23,2 p0.011), V20(%14,15 vs %9.06 p0.045) and maximum heart dose (48,04 vs 43,2 p0.043) were observed in the left-side CW irradiations that involving the IMA. In CW irradiation on the right side with IMA, only a significant increase in mean heart dose (5,44 vs 4,52 p0.036) was seen. Lung V5 doses were increased by inclusion with IMA in both sides. There was no difference in the contralateral breast doses in both plans for both sides. If IMA is not included in the target volume, the doses to be taken are unknown. Cardiac doses and pulmonary V5 dose will be increased by including IMA in the CW.