Balıkesir'de faaliyet gösteren bazı tarım makineleri üreticilerinin iş güvenliği ve risk analizi üzerine bir çalışma
A study on occupational safety and risk situations of some agricultural machinery factory in Balikesir
  1. Tez No: 495044
  2. Yazar: MUSTAFA GİRGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK ARIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Çalışmada, Balıkesir ilinde Tarım Makinaları İmalat sektöründe faaliyet gösteren fabrikalardaki iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarının etkinliği ve uygulanabilirliği belirlenerek, adı geçen bölgedeki Tarım Makinası imalatçılarının İş Sağlığı ve Güvenliği uygulamaları ile İSG durumları hakkında bilgi vermek ve risk durumlarını belirtmek amaçlanmaktadır. Balıkesir ili kapsamında belirlenen firmaların iş sağlığı ve güvenliği kapsamında risk değerlendirmesi yapılmış ve 5x5 L matris kullanılarak risk analizi yapılmış ve bu hususta alınması gereken önlemler belirlenmiştir. Araştırma sonucunda firmaların risk seviyelerinin yüksek ve çok yüksek skorlarında yoğunlaştığı tespit edilmiştir. Çalışmada sorunlara çözüm önerileri sunulmuş ve benzer firmaların da almaları gereken önlemler belirtilmiştir. Çalışmanın, ilgili konu alanı uzmanlarına, akademisyenlere ve aynı sektör mensubu diğer kuruluşlara ışık tutması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study it is aimed to state risks and give information about the Occupatıonal Health And Safety situations and practices of the agricultural machine companies in the Balikesir region by defining the effectiveness and viability of the OHS practices in those companies. With in this scope the risk analysis practices of the companies were made within the context of OHS by using 5x5 L matrix table and the necessary precautions were defined. Results of the research shows that the risk scores are generally high or very high. In this study solutions were proposed for problems and precautions to take were defined for similar companies. This study is aimed to enlighten relevant experts, academicians and the other organizations which are members of the same sector.