Farklı boyutlarda cisimlerin üç boyutlu yüzey profillerinin belirlenmesi için temel ızgara yansıtma yöntemi
Fringe projection method for the determination of 3D surface profile of different size samples
  1. Tez No: 495043
  2. Yazar: ÇAĞLA DURMUŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM KOCAHAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmanın hedefi, farklı ölçeklere (cm,mm,μm) sahip cisimlerin üç boyutlu (3D) yüzey profillerinin ölçümü için temel ızgara yansıtma yönteminin kullanıldığı deney kurulumları gerçekleştirmektir. Projeksiyon, interferometre, CCD ve mikroskop kullanılarak iki ayrı kurulum denenerek cisimlerin ızgara desenli görüntüleri elde edilmiştir. Bu görüntülerden faz hesaplama amacıyla, 1D Sürekli Dalgacık Dönüşümü (SDD) faz yöntemi kullanılmıştır. Ana dalgacık olarak Genelleştirilmiş Morse Dalgacığı (GMD) seçilmiştir. Morlet ve Paul dalgacıkları kullanılarak elde edilen sonuçlarla karşılaştırılmıştır. Çalışmanın sonucunda cm,mm ve μm ölçeklerinde cisimlerin her noktada yüksekliği bilinen, dinamik yapıda profilleri başarıyla elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim of this thesis is set up different experiments about fringe projection technique to measure three dimensional (3D) profiles of objects in cm,mm and μm size. Projection or interferometer, CCD and microscope were combined to obtain images of sample objects with fringe pattern. From these images, the phase values were retrieved by using 1D continuous wavelet transform (CWT). In the analysis of CWT, generalized morse wavelet (GMW) is chosen as a mother wavelet. Experimental results of the GMW phase method were compared with the results of Morlet and Paul wavelets. At the end of the study, dynamic 3D profiles in cm,mm and μm size were achieved.