Tekirdağ ili Süleymanpaşa ilçesinde bulunan taş ocaklarının toprak ve arazi kullanımı bakımından değerlendirilmesi
Assesment of the quarries for soil and land use in Suleymanpasa-Tekirdag
  1. Tez No: 495052
  2. Yazar: OSMAN ÖZCAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışma Tekirdağ ili Süleymanpaşa ilçesi sınırları içerisinde yer alan taş ocaklarının alan ve hacimlerinin coğrafi bilgi sistemleri kullanılarak hesaplanması amacı ile gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla Süleymanpaşa ilçe sınırları içerisinde yer alan 12 taş ocağı incelenmiştir. İnsansız hava aracı ile görüntüler, ESRI firmasının ArcGis yazılımının Drone2Map eklentisi ile birleştirilerek ortomozaik görüntüleri oluşturulmuştur. ArcMap yazılımı ile de alan ve normal topoğrafya değişimindeki hacim kaybı belirlenmiştir. Alanı bilinen bu taş ocağı arazilerindeki toprak kalınlıkları ve hacim ağırlıkları kullanılarak, ortamdan uzaklaştırılan toprak miktarı da belirlenebilmiştir. Bu alan ve hacimler Süleymanpaşa Arazi Kullanım Kabiliyet (AKK) haritaları ile çakıştırılarak, taş ocaklarının konuklandığı alanların AKK sınıfları tespit edilmiştir. İncelenen taş ocaklarının II. ve III. Sınıf arazilerde faaliyet gösterdiği ve Kahverengi Orman Toprakları ve Grumusol Büyük Toprak Grupları üzerinde yer aldığı belirlenmiştir. Bu çalışma ile 2017 yılında Süleymanpaşa ilçesindeki taş ocaklarının toplam alanının yaklaşık 206 ha, olağan topoğrafyasından hacim kaybının 92.710.871,93 m3 ve ortamdan uzaklaştırılan toprağın 4.622.000 ton olduğu olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out for predicting the area and volume of the stone quarries located within Süleymanpa-Tekirdağ City, using geographical information systems. Twelve stone quarries within the boundaries of Süleymanpaşa were studied. Orthomosaic images were created combining the images from an unmanned aerial vehicle with the firm ESRI's ArcGIS software's Drone2Map plugin. With the ArcMap software, the volume loss in area and normal topography change was also determined. The amount of the soil removed from the area was calculated by using the thickness and bulk density of the soil at the stone quarries the area of which was known in advance. These areas and volumes were coincided with Suleymanpaşa Land Use Capability maps and it was determined on which class areas the stone quarries were built. At the end of the study, it was determined that the stone quarries, analyzed in 12 samples, are currently operating on areas of second and third class. The existing stone quarries have also been compared with the map of the Great Soil Groups and it has been determined that these stone quarries are located on the Brown Forest Soils and Grumusol soils. In conclusion, it was determined that the total area of stone quarries in Suleymanpaşa is approximately 206 ha, the loss of volume from normal topography is 92.710.871,93 m3 and the amount of the soil removed from the area is 4.622.000 tons in respect of 2017.