Alüminyum tozlarından sinterleme tekniği ile üretilen levhalara, sürtünme karıştırma kaynağının uygulanabilirliği ve mekanik özellikler ile mikro yapı özelliklerinin araştırılması
Applicablity of friction stir welding to plates madee by sntering aluminum powder and researching of their mechanical and micro structual properties
  1. Tez No: 495079
  2. Yazar: GÜNER TEZCAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENK MISIRLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Alüminyum alaşımlarının başta havacılık ve otomotiv sektörlerinde geniş bir kullanım alanı bulunmaktadır. Özellikle uçak kanat ve gövdelerinde kullanılmakla beraber otomobillerin motor bloğu, jant, iskelet, dış gövde ve çeşitli parçalarında kullanımı oldukça artmaya başlamıştır. Bu iki ana sektör dışında tıbbi cihazlarda, ısıtma ve soğutma cihazlarında, bina ve yapılarda, elektronik ürünlerde, ev ve el aletleri üretimi gibi birçok mühendislik sektörlerinde de alaşımlı alüminyum kullanımı devam etmekte ve artmaktadır. Bu çalışmada toz metalürjisi ile üretilmiş (sinterlenmiş) alüminyum plakaların sürtünme karıştırma kaynağı ile istenilen kalitede kaynak edilip edilemeyeceği araştırılacaktır. İlk olarak alüminyum levha'lar farklı devir ve ilerleme hızında kaynak edilecektir ve kaynaklanan parçalar elektron mikroskobunda incelenecektir. Kaynak edilebilirlik için en uygun ilerleme ve devir sayısı bulunduktan sonra kalan tüm parçalar buna göre kaynatılacaktır. Kaynak işleminden sonra ise kaynaklı parçaların iç yapı özellikleri ile çekme, sertlik gibi farklı mekanik özellikleri ile mikro yapı özellikleri, orijinal kaynaksız numuneler ile mukayese edilip aralarındaki farklar incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Primarily of aluminum alloys in aerospace and automotive industry has a wide application area. In particular, although the car used in aircraft wings and fuselage of the engine block, wheels, frame, and a variety of exterior body parts began to increase in the use of highly. In medical devices outside these two main sectors, heating and cooling equipment, building and construction, electronic products, home and hand tools, such as production engineering sectors also continues the use of aluminum alloy and is increasing. In this study, produced by powder metallurgy (sintered) friction stir welding of aluminum plates with the desired quality will be investigated whether it is the source. First, the aluminum plates will be welded at a different speed and feed rate and the resulting fragments will be examined under the electron microscope. Resource availability and speed of progress has been found most suitable for all the remaining parts will be welded accordingly. After welding, the mechanical properties of the welded parts, such as tensile strength and hardness, as well as their microstructure properties, will be compared with the original welded samples and the differences between them will be examined.