Kablosuz algılayıcı ağlarında konumlandırma algoritmalarının başarımlarının değerlendirilmesi
Evaluation of the performance of localization algorithms in wireless sensor networks
  1. Tez No: 495078
  2. Yazar: DERYA EKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRKAN TUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 252
Özet
Kablosuz algılayıcı ağları, farklı izleme ve kontrol uygulamalarında etkin şekilde kullanılmaktadır. Kablosuz algılayıcı ağlarında toplanan verilerin konumunu bilmek çok önemlidir ve bu tür bir bilgi konumlandırma algoritmaları kullanılarak elde edilebilir. Konumlandırma algoritmaları, algılayıcı düğümlerinin yerini belirlemek için kullanılır ve kablosuz algılayıcı ağları için ölçeklenebilir, verimli ve düşük maliyetli konumlandırma algoritmaları tasarlanması beklenir. Tezin ilk bölümde kablosuz algılayıcı ağları hakkında genel bilgiler verilmektedir. İkinci Bölümde kablosuz algılayıcı ağları incelenmektedir. Literatürdeki konumlandırma algoritmaları 3. Bölümde incelenmektedir. Dördüncü Bölümde uygulama senaryoları açıklanmaktadır. Uygulama senaryoları için elde edilen sonuçlar 5. Bölümde sunulmaktadır. Altıncı Bölümde kablosuz algılayıcı ağ konumlandırma algoritmalarının performansları, farklı performans metrikleri açısından değerlendirilmektedir. Son olarak, gelecekteki araştırma yönleri belirtilmektedir. Benzetim çalışmalarında elde edilen sonuçlar, kablosuz algılayıcı ağı konumlandırma algoritmalarının performanslarının, yalnızca düğüm dağıtım türünden değil, aynı zamanda düğüm sayısından da etkilendiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Wireless sensor networks are effectively used in different monitoring and control applications. In wireless sensor networks, it is very important to know about the location of collected data and this kind of information can be obtained using localization algorithms. Localization algorithms are used to determine the location of sensor nodes and it is desired to design scalable, efficient, and low-cost localization algorithms for wireless sensor networks. In the first section of this thesis, general information about wireless sensor networks is given. In Section 2, wireless sensor networks are examined. Localization algorithms in the literature are examined in Section 3. In Section 4, implementation scenarios are explained. The results for the implementation scenarios are presented in Section 5. In Section 6, the performance of wireless sensor network localization algorithms is evaluated in terms of different performance metrics. Finally, future research directions are indicated. The results obtained in the simulation studies reveal that the performances of wireless sensor network localization algorithms are affected by not only node deployment type but also number of nodes.