Uzaktan eğitimde merkezi sınav sistemi
Central examination system in distance education
- Tez No: 495094
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ERBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Uzaktan eğitimde öğrenen ve öğreten arasındaki iletişimi sağlamak, çağın ve toplumun gereksinimlerine uygun eğitim ve öğretim ortamı oluşturmak amacıyla günümüzde bilgi ve iletişim teknolojilerinden yaygın olarak faydalanılmaktadır. Uzaktan eğitimin geleneksel eğitimden farkını ortaya koyan özelliklerden biri olarak öğreten, öğrenen ve öğretim materyalinin mekandan bağımsız kullanılması, eğiticileri öğretim materyallerinin tasarlanmasında olduğu gibi değerlendirme faaliyetlerinin de daha verimli yapılabilmesi için farklı metotlar kullanmaya zorlamaktadır. Uzaktan eğitim veren üniversitelerde ve diğer kuruluşlarda sertifika, diploma vb. değerli evrakların verilmesi söz konusu olduğu durumlarda çevrimiçi sınavların güvenilirliği tartışılmaktadır. Bunun sebepleri olarak sınava giren kişinin kimlik tespitinin zorluğu yani sınava kendisinin girip girmediği, kişinin sınavda kullanmasına izin verilen araçlardan farklı araçlar kullanıp kullanmadığının tespitinin zor olması söylenebilir. Bu sebeple uzaktan eğitim-öğretim faaliyetlerinde bulunan üniversiteler, her ne kadar derslerini öğrencilerine web tabanlı uzaktan eğitim kanalıyla vermiş olsalar bile öğrencilerin başarılarını değerlendirmede merkezi bir sınav sistemi kullanmak zorunda kalmaktadır. Ülkemizde uzaktan eğitim veren birçok üniversitenin uzaktan eğitim birimleri yakın zamanda kurulmuştur. Bu birimlerin pek çoğu merkezi sınav sistemini uygulama alt yapısına sahip değildirler. Bu çalışmada Üniversitelerin Uzaktan Eğitim birimlerinin uzaktan eğitimde kullanabileceği örnek bir Uzaktan Eğitim Merkezi Sınav Sistemi (UZEMSS) uygulaması geliştirilmiş ve tanıtılmıştır. Öncelikle mevcut sistemler incelenerek yeterli ve eksik unsurları belirlenmiştir. Daha sonra UZEMSS'nin kodlaması için uygun platformlar araştırılmış MySQL veri tabanı ve açık kaynak kodlama olan PHP dili seçilmiştir. İlişkisel veri tabanı modeli kullanılarak sistemdeki tablolar oluşturulmuş ve nesneye yönelik programlamanın özellikleri kullanılarak kodlama yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Information and communication technologies are widely used to provide communication between learners and teachers and to create an education and teaching environment suitable for the needs of today's era and society in distance education. One of the characteristics of distance learning that distinguishes traditional education is the independent use of teaching and learning materials. An instructor who uses these materials is forced to use different methods in order to make the evaluation activities more efficient such as the design of teaching materials. The reliability of online exams is one of the arguments at distance education universities and similar institutions that offer certificates, diplomas, and significant completion degrees. Thus, it is hard to determine the student's identity who takes the test i.e., whether the person who takes the test is the same person as it is in the course officially. Moreover, there is no control mechanism to check during the examination whether he / she is using different tools and materials that are not allowed to use. For this reason, universities in distance education have to use a centralized examination system to assess the success of their students, even if they have given their courses to their students via web based distance learning. Distance education departments of most of the universities in our country have recently been established. Many of these units are not based on strong infrastructures to carry a centralized examination system. In this study, an application of distance education center examination system (UZEMSS), which distance education units of universities can use to provide distance education courses, has been developed and introduced. Firstly, the existing systems were examined and sufficient and missing elements were determined. Later on, the appropriate MySQL databases for the encoding of UZEMSS and the open source PHP language were chosen. The tables in the system were created using the relational database model and the coding was done using the features of the object oriented programming.