Genelleştirilmiş Szász-Mirakjan operatörleri
On the generalized Szász-Mirakjan operators
- Tez No: 495093
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. BAŞAR YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu tez dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş için ayrılmıştır. İkinci bölümde bu tez çalışmasında kullanılan bazı temel kavramlara yer verilmiştir. Üçüncü bölümde Klasik Szász operatörü tanımlanarak sahip olduğu bazı özellikler verilmiştir. Dörüncü bölümde ise Szász-Mirakjan operatörünün daha iyi sonuç veren bir genelleştirilmesi tanımlanmıştır. Tanımlanan bu operatörün bazı şekil koruma özelliklerini ve ağırlıklı uzaylarda yaklaşım özellikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of four chapters. The first chapter is reserved for introduction. In the second chapter, some fundamental definitions are explained which used in this thesis. In the third part clasic Szász operatör has defined and then some of its properties are explained. In the fourth chapter, Szász-Mirakjan operators generalization which gives better results are defined. Finally, it is shown that these operators have some shape preserving properties and convergence properties on weighted spaces.