Oda tonu üreteci
Room tone generator
  1. Tez No: 495135
  2. Yazar: SERKAN KÖSEOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. GÖKHAN DENEÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ses Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ses Teknolojileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Oda tonu üreteci, post prodüksiyon alanında, diyalog ve ses efekt kurgusu aşamalarında oda tonu üretmek üzere kullanılabilecek sinyal akışları önerir. Film yapımının aşamaları ve ilgili roller tanıtıldıktan sonra, oda tonunun kullanım alanları literatür taraması yapılarak incelenmiştir. Hali hazırda bilinen oda tonu üretim yöntemleri aktarılmış, diyalog kurgusu için bir sinyal akışı önerilmiş ve ses efekti olarak kullanılacak oda tonu üretimi üzerine alternatif yöntemler sunulmuştur. Üretilecek olan oda tonuna, hava doğuşumlu sesin oda içindeki etkileşiminden yola çıkılarak ulaşılması amaçlanmıştır. Çevresel gürültü ses peyzajı ilkelerine göre sınıflara ayrılmış ve oda tonu ile ilgili olan sınıfta gürültü analizleri yapılarak gürültü profilleri oluşturulmuştur. Ses efekti olarak kullanılacak oda tonu üretimi için, pink noise'un eq matching yöntemi ile kaydedilmiş örnek çevresel gürültü frekans cevaplarına benzetilmesi ile kaynak ses oluşturulmuştur. Kaynak ses aynı yöntemle üretilmiş olmakla beraber, ses efekti olarak kullanılmak üzere üretilecek olan oda tonu için iki ayrı sinyal akışı önerilmiştir. Mekanik gürültü kaynakları, oda içinde olduğu kabul edildiğinde oda tonuna dahil edilebilmektedir. Oda tonunun yaratıcı kullanımı ile ilgili önermeler verilmiş ve hangi tip oda tonu için hangi yoldan elde edilen oda tonunun kullanılabileceği tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Room Tone Generator is designed for use in post-production dialogue editing and sound effects editing. The purpose is to be able to generate room tone for various needs, such as continuity, masking, dialogue cleaning, sound effects editing and sound design. In this study, initially, film production stages and corresponding roles are introduced. Then, room tone is studied in context of soundscape, aural architecture and noise control. Room Tone Generator works using principles of sound transmission, reverberation and empirical data from exterior to interior sound transfers. The aim is to be able to generate room tone for specific needs without having to use sound libraries.