Fötal üretral parsiyel ve komplet obstrüksiyonlarda mesanede oluşan dinamik ve histolojik değişikliklerin değerlendirilmesi
The Evaluation of dynamics and morphometrics changes on bladder caused by fetal partial and complete bladder outlet obstructions
  1. Tez No: 49515
  2. Yazar: M. MURAT YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET FUAT PEKER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
VI - ÖZET Fötal dönemde oluşan alt üriner sistem obstrüksiyonlannm meydana getirdiği mesane fonksiyonlarmdaki değişikliklerin dinamic ve morfometrek olarak eş zamanlı araştırılması ve irreversibıl değişikliklerin oluxştuğu zamanın tespit edilmese ile tedavinin fötal dönemde planlanmasına ışık tutmak amacıyla gebeliklerinin ikinci trimestmnda olan 18 koyuna intrauterin girişim ile fötal üriner sistemde parsiyel ve total mesane çıkım obstrüksiyonu oluşturulmuştur.Parsiyel obstrüksiyon da erkek fötusta yalnız penis,dişi fötusta yalnız eksternel üretral mea 3/0 ipek sutür ile ligature edilmiştir. Total obstrüksiyonda bu işlemin yanında urakhus 3/0 ipek ile ligature edilmiştir. Obstrüksiyon sonrası 30, 60, 90 günlerde mesanedeki dinamik ve morfometrik değişikliklerin araştırılması amacıyle fötuslann sakrifıye edilmesi planlanmıştır. 1 8 koyundan iki koyunda postoperatif birinci ve ikinci günde amnion sıvısı kaçağına bağlı olarak eksitus oluşmuştur. Kalan 16 koyunun 9 tanesinde parsiyel 7 tanesinde total obstrüksiyon oluşturulmuştur. Bunların iki tanesi ikiz gebedir. Bir tanesinde her iki yavruda parsiyel obtrüksiyon oluşturulmuş ancak post operatif annede parapleji gelişmiştir ve yedi gün sonra sezeryan uygulanmış ve anne eks olmuştur. Çeşitli zamanlarda dokuz adet düşük olmuş. Ancak yedi koyun 20 günlük dönemi tamamlayabilmiştir. Çalışmamız obstrüksiyonun kısa süreli etkilerini tespit etmek yönünde değiştirilmiştir.Çıkarılan urogenital sistemler Ne\v-york Medical Center'da Prof.Ellen SHAPIRO ekibince incelemeye tabi tutulmuş ve elde edilen sonuçlar kendi çalışmaları ile birleşttirilerek sonuçlar yorumlanmıştır. İnsan konjenital mesane obstrüksiyonu hakkında çok az bilgi mevcuttur. Fötal koyun modelinin yeterliliği bu açıdan tam manasıyla değerlendirilememektedir. Fakat elde edilen sonuçlar prenatal obstrüktif mesane değişiklikleri hakkında klinik çalışmalara yön verecek niteliktedir. Klinik ve fonksiyonel bilgiler değerlendirildiğinde fötal mesanenin büyüme ve gelişiminini düzenlenmesindeki mekanizmanın ortaya konulması ve tanımlanmasında havyan modelinin verdiği bilgilerden yarar sağlanacaktır. Konjenital mesane çıkım obstrüksiyonunun pato fizyolojisini anlamak prognozun tayini ve uygun terapinin daha etkili uygulanmasına yarar sağlıyacaktır. 35
Özet (Çeviri)
VII - YABANCI DİL ÖZET THE EVALUATION OF DYNAMICS AND MORPHOMETRICS CHANGES ON BLADDER CAUSED BY FETAL PARTIAL AND COMPLETE BLADDER OUTLET OBSTRUCTIONS The objective of the present study was to investigated the functional changes of bladder in response to infravesical obstruction during the intrauterine period. This information may provide insights into the ideal time for fetal intervention. Partial obstruction was created in eighteen fetal lambs by tying a 3-0 silk suture around the penis in males and around the external meatus in females. We ligated in urachus by 3-0 silk suture for total obstruction in half of lambs. The fetuses sacrifice 30,60 and 90 days after obstruction. Two lambs died because of leakage of amniotic fluid in first and third day after operation. Partial obstruction were created in seven fetuses. Abortion occurred in nine of sixteen lambs:7 lambs survived. Three were between 74Thand 85 Thdays of gestation 2 were between 105Th and 1 10Th days and 2 were between 120Thand 135Th days. All lamb's bladder capacity were measured by urodynamically. We observed a decrease in compliance and capacity on urodynamic analysis of the total obstructed lambs groups. There were uninhibited contractions during filing phase. A progressive pressure rise exceeding 15 cmH20 occurred during filing phase. The first group of lambs were seventy- four and eighty-six days of their second trimester gestation. We have found that changes occurred around seventy-four days of gestation. The compliance values were 0.46 ml/H20 and 0.48 ml/H20 and the capacities were 19ml and 20 ml. In the partial obstruction group in second trimester, we couldn't find any difference from control group. The compliance was 0.52 ml/H20 and capacity was 28 ml. In partial obstructed group 's capacity and compliance were similar to the control groups. Featus were sacrificed and urogenital systems were examined enbloc for biochemical and morphological changes after the urodynamic analyses were completed in New York Medical Center by Prof. Ellen SHAPIRO in last year. Results of this project joint to their late investigation and complete the new comment about fetal urinary bladder outlet obstruction. 36Our findings suggest that cystometric changes due to obstruction begin in the second trimester of gestation. 37