Malzeme mekanik özelliklerinin parça tasarımı ve analizine etkisi
Material of mechanics properties influences on design and analysis
- Tez No: 109742
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ BAYRAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET Bu çalışmada AISI 304 ostenitik paslanmaz çelik elektrik ark ve TIG kaynağı ile birleştirilmiş ve deneysel çalışmalar gerektirdiği şekilde deney numuneleri imal edilmiştir. Söz konusu çekme deney numuneleri %55'lik nitrik asit ( HNO3) ortamı içinde 48, 96, 144 saat kaynatılarak korozyon deneyine tabi tutulmuş ve buna müteakip çekme ve sertlik deneyleri yapılmıştır. Ayrıca korozyon hızlan hesaplanmış ve iç yapı muayeneleri yapılarak mekanik özellikler arasında ilişki kurulmuştur. Deneysel yollarla elde edilen mekanik muayeneler, bilgisayar ortamında sonlu elemanlar yöntemi ile elde edilen elastik bölgelerdeki analiz sonuçları ile karşılaştırılmıştır. ANAHTAR KELİMELER Ostenitik Paslanmaz Çelik, Korozyon, Kaynak, Sertlik, Huey
Özet (Çeviri)
It ABSTRACT In this study, an austenitic stainless steel ( AISI 304 ) was joined by tungsten arc weld and arc weld process as two different goups, then they were boiled 48, 96 and 144 hour in nitric acid in addition to corrosion speed was calculated for each group. Mechanical and metallographic properties of the specimens were obtanited by means of microhardness testing, tension testing, light optical microscopy and X-Ray. The results were compared with computer analysis results found by using I-DEAS. KEY WORDS Austenitic stainless steel, Corrosion, Weld, Microhardness, Huey