Plastik kalıp çeliğinin (Nimax) işlenebilirliğinin incelenmesi
An investigation into the machinability of plastic mold steel (Nimax)
- Tez No: 495174
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL DEMİR, DR. HACI BEKİR ÖZERKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada, kalıpçılıkta yaygın olarak kullanılmaya başlayan NİMAX plastik kalıp çeliği tercih edilmiştir. Deneysel çalışmalarda işleme parametrelerinin (kesme hızı, ilerleme miktarı ve talaş derinliği) işleme sırasında meydana gelen kesme kuvvetlerine ve işleme sonrası iş parçasında oluşan yüzey pürüzlülüklerine etkileri incelenmiştir. TiAlN kaplamalı karbür kesici takım kullanılarak frezeleme yöntemi ile yapılan deneylerde işleme parametreleri olarak dört farklı kesme hızı (140, 170, 200 ve 230 m/dak), dört farklı ilerleme miktarı (0,15-0,23-0,34 ve 0,51 mm/diş) ve iki farklı talaş derinliği (0,3 ve 0,6 mm) kullanılmıştır. Deneysel çalışma sonuçlarının değerlendirilmesinde kesme hızının artması ile kesme kuvvetlerinde düşüş meydana gelirken ilerleme miktarının artmasıyla da kesme kuvvetlerinde artışın meydana geldiği gözlemlenmiştir. En yüksek kesme kuvveti (262,5 N) 200 m/dak kesme hızı, 0,51 mm/diş ilerleme miktarı ve 0,6 mm talaş derinliğinde ölçülürken, en düşük kesme kuvveti değeri (71,43 N) ise 0,3 mm talaş derinliğinde, 140 m/dak kesme hızı, 0,15 mm/diş ilerleme miktarında ölçülmüştür. Yapılan deneylerde en düşük yüzey pürüzlülüğü (0,304 µm) 140 m/dak kesme hızı, 0,15 mm/diş ilerleme miktarında ve 0,3 mm talaş derinliğinde, en yüksek yüzey pürüzlülük değeri (1,257 µm) ise 140 m/dak kesme hızında 0,51 mm/diş ilerleme miktarı ve 0,6 mm talaş derinliğinde oluşmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, NİMAX plastic mold steel, which is widely used in molding, is preferred. In experimental studies, the effects of cutting parameters (cutting speed, feed rate and chip depth) on cutting forces during machining and surface roughness were investigated after machining. In the experiments have been used TiAlN coated carbide cutting tool with milling method and preferred four different cutting speeds (140, 170, 200 and 230 m/min), four different feed rates (0,15-0,23-0,34 and 0, 51 mm/tooth) and two different chip depths (0.3 and 0.6 mm). In the evaluation of the experimental results, it is observed that the increase of the cutting speed causes the decrease in the cutting forces and the increase in the cutting forces increases the increase of the cutting amount. The highest cutting force (262,5 N) was measured at a cutting speed of 200 m/min, a feed rate of 0.51 mm/tooth and a depth of 0,6 mm, while the lowest cutting force value (71,43 N) at cutting depth, a cutting speed of 140 m/min was measured at a feed rate of 0.15 mm/tooth. In the experiments carried out, the lowest surface roughness (0,304 μm), the cutting speed of 140 m/min, the cutting depth of 0,15 mm/thread and the depth of 0,3 mm, the highest surface roughness value (1,257 μm) , A feed rate of 51 mm/tooth and a depth of 0.6 mm.