Şeker pancarı, haşhaş küspesi ve pirinç kabuğu biyokütlelerinden piroliz ve kopiroliz yöntemleri ile biyoyağ eldesi
Biooil production from sugar beet, rice husk and poppy capsule pulp by using pyrolysis and copyrolysis methods.
- Tez No: 495176
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUNCER MUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu tez çalışmasında pirinç kabuğu, haşhaş küspesi ve şeker pancarı küspesi hammadde olarak seçildi. Bu hammaddelere ilk olarak nem, kül, uçucu madde, hemiselüloz, selüloz, lignin ve yağ tayinleri yapıldı. Hammaddelerin ayrı ayrı pirolizleri ile ikili ve üçlü karışımlarının kopirolizleri 550 oC sıcaklık, 10 oC/dk ısıtma hızında gerçekleştirildi. Hammaddelerden elde edilen biyoyağların verimleri arasında karşılaştırmalar yapıldı. En fazla biyoyağ verimi şeker pancarı pirolizinden (% 27,6) ve şeker pancarı ile pirinç kabuğu karışımının kopirolizden (%28,4) elde edildi. Üçlü karışımın biyoyağ verimi ise %22,9 olarak bulundu. Kalorimetre bombası ile tespit edilen kalorifik değer en fazla haşhaş küspesine ait biyoyağdan elde edildi (31,27 MJ/kg). Üçlü karışıma ait kalorifik değer ise 25,79 MJ/kg olarak bulundu. GC-MS sonucuna göre üçlü karışıma ait biyoyağın %44,10 aromatik hidrokarbon, %34,26 alifatik hidrokarbon, %14,97 ester, ve %7 keton oluştuğu tespit edildi. Hammaddelere ait katı ürünler ile piroliz ve kopiroliz işlemleri sonucu elde edilen katı ürünlerin (çar) yüzeylerinin Taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile görüntüleri alındı. Katı hammaddeler daha düz ve pürüzsüz yüzeye sahipken, piroliz ve kopiroliz sonucu elde edilen çarların daha fazla gözenek yapısına sahip olduğu gözlemlendi. Biyoyağın yapısında alkol, fenol, keton vb. bileşiklere ait fonksiyonel grupların varlığı Fourier Transform Infared (FTIR) spektroskopisi ile tespit edildi.
Özet (Çeviri)
The appart pyrolysis of the raw materials and binary and ternary mixtures copyrolysis was performed at 550 0C temperature and 10 0C/min heating ratio. There is a comparison between the bio oils obtained from the raw materials. The best yield of the bio oils was from the sugar beet (%27,6) and from the copyrolysis of the sugar beet and the rice husk mixture (%28,4). The bio oil from the ternaty mixture was with %22,9 yield. With the calorimeter bomb was insighted the greatest calorific value for the poppy pulp bio oil (31,27 MJ/kg). The result for ternary mixture was 27,79 MJ/kg. By utilising GC-MS analysis the ternary mixture bio oils composition containing is %44,10 aromatic hydrocarbons, %34,26 aliphatic hydrocarbons, %14,97 esters and %7 ketons are determined. There are taken the Scanning Electron Microscope (SEM) photos for the raw materials and for pyrolysis and copyrolysis solid products(char). The solid surfaces of the raw materials is more flat and with low porosity, the pyrolysis and the copyrolysis chars are insighted with much more porosity. The determination of the alcohol, the phenols, the ketons etc. functional groups at the bio oil composition was performed with Fourier Transform Infrared (FTIR) spectroscopic methods.