Ms office uygulama sınavları için simülasyon destekli değerlendirme sistemi
Simulation based evaluation system for applied Ms office exams
- Tez No: 495177
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜRAY SONUGÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnternet ve Bilişim Teknolojileri Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Ölçme ve değerlendirme kavramının öğrenme-öğretme sürecinin en önemli parçalarından biri olduğu bilinmektedir. Teknolojinin ilerlemesi ve yaygınlaşması ile ölçme ve değerlendirme süreçlerinde de teknolojik değişiklikler zorunlu hale gelmiştir. Günümüzde teknolojinin ilerlemesine paralel olarak ölçme değerlendirme alanında yeni yaklaşımlar uygulanmakta ve geliştirilmeye devam edilmektedir. Az katılımcılı ortamlardan milyonlarca kişinin katıldığı ortamlara kadar yapılan değerlendirmeler oldukça kısa sürelerde sonuçlandırılabilir hale gelmiştir. Bu değerlendirmeler yapılırken değerlendirilen konuların özü ve gerektirdiği yetkinliklere göre farklı sistemlerin geliştirilmesi sürekli tartışılan bir konudur. Özellikle bilgisayar derslerinin ölçme ve değerlendirmesi esnasında klasik metotlar yerine daha modern yaklaşımların ortaya çıkması kaçınılmaz hale gelmiştir. Bu tür derslerde genelde öğretici kaynakları yetersiz buna karşı öğrenci sayısı fazla olabildiğinden ölçme ve değerlendirme konusunda işleyişi kolaylaştırıcı araçlara ihtiyaç duyulmaktadır. Öğrenen kişiler açısından genelde uygulamalı olarak öğrenilen bu konuların ölçme ve değerlendirmesinin, kağıt üzerindeki bir testi çözmektense bilgilerini uygulayarak ortaya koyabilecekleri bir ortamda sunmalarının daha verimli olacağı aşikardır. Bu yaklaşımlar doğrultusunda günümüz teknolojik imkanlarından daha fazla yararlanılarak, öğrenen ve öğreten açısından faydalı olabileceğine inanılan bir çalışma ortaya konmaya çalışılmıştır. Bu çalışma içerisinde uygulamalı yöntem ile yapılan farklı ölçme değerlendirme sistemleri incelenmiş, olumlu ve olumsuz yönleri incelenerek bilgisayar dersleri için farklı bir uygulamalı sınav örneği ortaya konulmuştur. Altyapı sistemi oluşturulmuş ve sınav örneği olarak en yaygın kullanılan Microsoft Office ürünlerinden Excel programı için bir sınav örneği hazırlanmıştır. Bu sistem ortaya çıkarılırken daha geniş kitlelere uygulanabilirliğini arttırabilmek adına uzaktan eğitim sistemleri ile de bütünleşik olarak çalışabilecek bir yapı kurulması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of measurement and evaluation is considered one of the most important part of learning-teaching process. With the advancements and improvements in technology, technological changes in the processes of measurement and evaluation became essential. New approches are still being developed and applied in measurement and evaluation area, parallel to today's technological advancements. Evaluations get finalized in a very short period of time even if they have couple of participants or millions. Developing different systems for these evaluations depending on the core and the proficiency of the evaluation's subject is a constantly discussed issue. Especially in computer lessons, it became essential to use more modern approches in measurement and evaluation instead of classical methods. In these kind of lessons, although the student count may be many, usually the instructive sources are limited. Therefore there is need for some tools to ease the measurement and evaluation process. It is apparent that the the measurement and evaluation of subjects people learning and taking an exam in a applied learning environment is better than people learning and taking an exam on paper. Following these approches, a working environment which uses today's technological opportunities and becomes more useful for both the learner and the teacher is put forward. In this study, different measurement and evaluation systems which uses applied methods have been analyzed, and a different exam template for computer lessons is put together by analyzing the pros and cons of aspects of these systems. Infrastructure system is created and an exam template for the most common used Microsoft Office product Excel is prepared. To enhance it's ability to be used in a wider mass, the system was developed in a way that makes it possible to integrate into any learning management system.