Bekâr bireylerin yalnızlıkla başa çıkma tarzlarının yaşam doyumlarına etkisi: Yalova örneği
The effect of coping with loneliness styles on life satisfactions of single i̇ndividuals: Case of Yalova
  1. Tez No: 636636
  2. Yazar: ESMA BÜYÜKYILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEDRETTİN KESGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Batılı ülkeler başta olmak üzere ülkemizde ve diğer birçok ülkede yalnız yaşam, evliliği erteleme, bekâr kalma giderek artmaktadır. Genç ve orta yaşlı bekâr nüfusu devamlı artış göstermekte, bekâr insanlar sosyal bir grup haline gelmiş bulunmaktadır. Bu çalışmanın amacı, bekâr bireylerde yalnızlık ve yaşam doyumu, yalnızlık ile yaşam doyum ilişkisi, yalnızlık ile başa çıkma, yalnızlıkla başa çıkma tarzlarının yaşam doyumuna etkisi evli bireyler ile mukayese edilerek incelenmesidir. Kişinin sosyal ilişkilerinin önemli ölçüde yetersiz/eksik olduğuna dair acı bir uyarı olan yalnızlık, genelde rahatsız edici ve üzücüdür. Şiddetli ve uzun sürdüğünde kişinin akıl sağlığını tehlikeye atabilmekte, depresyona zemin hazırlayabilmekte ve intihar riskini artırabilmektedir. Duygusal, psikolojik ve evrensel bir deneyim olan yalnızlık sosyal bir varlık olan insan için çok eski bir deneyim olsa da, geçmişe nazaran günümüz modern dünyasında insanlar yalnızlığı daha çok yaşamaktadır. Bu nedenle sürekli artan bekâr nüfusun yaşamında yalnızlığın etkilerinin araştırılması oldukça önem taşımaktadır. Nitel araştırma yönteminin kullanıldığı bu çalışmada veriler, 30 kişi ile yarı yapılandırılmış görüşme tekniğiyle elde edilmiştir. Çalışma sonuçları, bekâr bireylerin evli bireylere göre yalnızlığı daha yoğun yaşadığı, yaşam doyumlarının daha düşük olduğu, yalnızlık ile başa çıkma da güçlük yaşadıkları ve yalnızlığın daha yoğun yaşanmasına neden olabilecek olumsuz başa çıkma tarzları geliştirdiklerini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
n our country and many other countries especially in western countries, living alone, delaying marriage and being single are increasing. The single population of young and middle-aged people is continuously increasing, single people have become a social group. The purpose of this study is to investigate the loneliness and life satisfaction in single individuals, relationship between loneliness and life satisfaction, coping with loneliness, effects of styles for coping with loneliness on life satisfaction by comparing with married individuals. Loneliness, which is a painful warning that a person's social relationships are significantly inadequate, is often disturbing and sad. When loneliness is severe and prolonged, it can endanger the mental health of the person, prepare the ground for depression and increase the risk of suicide. Although loneliness, which is an emotional, psychological and universal experience, is a very old experience for a person who is a social being, more loneliness is experienced today than in the past in the modern world. Therefore, it is very important to investigate the effects of loneliness in the life of the ever increasing single population. In this study, in which qualitative research method was used, the data were obtained with a semi-structured interview technique with 30 people. The results of the study showed that single individuals experienced loneliness more intensely than married individuals, had lower life satisfaction, had difficulties in coping with loneliness and developed negative coping styles that might lead to more intense loneliness.