Afyon endemiği Sideritis Akmanii türünün serbest radikal giderici, toplam fenolik madde miktarı, total antioksidan ve oksidan statüsü ile mineral madde içeriğinin incelenmesi
Determination of Afyon Endemic plant Sideritis Akmanii free radical scavening,the total phenolic substances, total anti-oxidant and an oxidant status and mineral matter content
- Tez No: 495186
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. LAÇİNE AKSOY
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Biyokimya, Biochemistry
 - Yıl: 2017
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada Sideritis akmaniitürünün metanol ve aseton ekstrelerinin toplam fenolik madde içeriği, DPPHserbest radikal savıcı özelliği, Total antioksidan/oksidan statüleri, mineral madde profilleri belirlenmiştir. Bulgular, türün fenolik madde miktarının aseton ekstresinde (117.72±6.4 µG GAE/mg ekstre) metanol ekstresinden (144.08±2.01 µG GAE/mg ekstre) daha az olduğunu göstermektedir. Sideritis akmanii nin metanol ekstresinin (% 73,2) radikal savıcı etkisinin BHT(% 72,7) ye yakın olduğu ve aseton ekstresinin (% 60,1) etkisinden fazla olduğu görülmüştür Sideritis akmanii nin metanol ekstresinin total antioksidan ve oksidan statüsü sırayla (2,32±0,4 μmol Trolox Eq/g ve 4,88±0,8 μmol H2O2 Eq/g); aseton ekstresinin total antioksidan ve oksidan statüsü sırayla (2,38±0,2 μmol Trolox Eq/g ve 5,04±0,5 μmol H2O2 Eq/g)'dır. Sideritis akmanii'nin,Mn, Fe, Cu gibi enzim yapısına katılan elementleri, mineralleri içermesi, total fenolik madde düzeyleri, radikallere karşı gösterdiği etki ve total antioksidan/oksidan statüleri sebebiyle fitoterapik çalışmalarda özellikle de antioksidatif etki çalışmalarında kullanılabilecek tür olduğu düşünülmektedir.Biyodeğerliliği yüksek bir tür olan Sideris akmanii ile ilgili sonra da yapılacak araştırmalar için bilgi verici niteliktedir.
Özet (Çeviri)
Total phenolic content, DPPH free radical scavenging properties, total antioxidant/oxidant status and mineral substance contentof methanol and acetone extracts of the Sideritis akmaniispecies were determined in the present study. The findings indicated that the phenolic substance contentwas lower in acetone extract (117.72±6.4 μg GAE / mg extract) when compared to the methanol extract (144.08±2.01 μg GAE / mg extract). It was observed that the radical scavenging effect of Sideritis Akmanii methanol extract (73.2%) was similar to that of the synthetic antioxidant BHT (72.7%) and higher than the effects of the acetone extract (60.1%). The total antioxidant and oxidant status of the Sideritis Akmanii methanol extract were 2.34 ± 0.3 μmolTroloxEq / g and 4.88 ± 0.8 μmol H2O2 Eq/g, respectively and the total antioxidant and oxidant status of acetone extract were 2.38 ± 0.2μmolTroloxEq / g and 5.04 ± 0.5 μmol H2O2 Eq / g, respectively. Due to its Mn, Fe, and Cu content, which are minerals that are incorporated in the enzyme structure, its total phenolic substance levels, its antiradical properties and antioxidant/oxidant status, Sideritis Akmanii was considered a species with high bio-value. The present study is considered to provide information for future studies.