İl özel idaresi çalışanlarının sosyal medya kullanma alışkanlıklarının incelenmesi: Batman İl Özel İdaresi örneği
The research on social media usage habits of special provincial administration employees: the case of Batman Provincial Administration
  1. Tez No: 495187
  2. Yazar: EFKAN ATALAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ETHEM KADRİ PEKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnternet ve Bilişim Teknolojileri Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırmanın amacı, yerel yönetimlerde görev yapan personelin sosyal medya kullanım alışkanlıklarını tespit ederek çalışmanın değerlendirme sonuçlarını ortaya koymak ve sosyal medya kullanımına yönelik çözüm önerileri belirlemektir. Yerel yönetimlerde görev yapan personele“Yerel Yönetimlerde Sosyal Medya Kullanımının İncelenmesi Anket Formu”uygulanmıştır. Araştırmada betimsel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini, 2017 yılında Batman İl Özel İdaresi'nde görev yapan personel oluşturmuştur. Çalışmanın örnekleminde, basit tesadüfî örneklem yöntemi kullanılmıştır. Çalışmanın örneklemi kapsamında değerlendirilen 321 kullanılabilir anket elde edilmiştir. Bu araştırmada veri toplama aracı olarak Vural ve Bat (2010) tarafından geliştirilen“Yerel Yönetimlerde Sosyal Medya Kullanımının İncelenmesi Anket Formu”kullanılmıştır. Ankette elde edilen veriler bilgisayar ortamında“Statistical Package for the Social Sciences (SPSS)”programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde yüzde, ortalama ve standart sapma kullanılmıştır. Ayrıca“Multiple Response yöntemi, Tek Yönlü ANOVA analizi ile birlikte Post Hoc testlerinden Tukey testi ve Korelasyon Analizi - Bivariate yöntemi”kullanılmıştır. Çalışmadan elde edilen sonuçlara göre; sosyal medya kullanım alışkanlıklarında yaşa göre anlamlı farklılık bulunurken; cinsiyet, medeni durum ve kurumdaki göreve göre anlamlı farklılık bulunmamıştır. Araştırmada çalışanların sosyal medyaya yönelik olumlu ve yüksek tutum sergilediği tespit edilmiştir. İnternet kullanım sıklığı ile sosyal medya kullanımı ve internette geçen zaman ile sosyal medyada geçen zaman arasında pozitif yönde anlamlı ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the social media usage habits of the staff working in the local administrations and to determine the results of the evaluation and to propose solutions for social media usage.“Survey Form for Investigation of Social Media Usage in Local Administrations”was applied to the personnel working in local administrations. Descriptive scanning model was used in the study. The universe of the research was formed in 2017 by the personnel who worked in Batman Provincial Administration. In the sample of the study, simple random sampling method was used. Within the rated sample of the study 321 available surveys were obtained. In this research,“Survey Form for Investigation of Social Media Usage in Local Administrations”developed by Vural and Bat (2010) was used as data collection tool. The data obtained in the questionnaire was evaluated using the Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) program. Percentage, mean and standard deviation were used in the evaluation of the data. Also with Multiple Response method and One Way ANOVA analysis, Tukey test and Correlation Analysis - Bivariate method were used of Post Hoc tests. According to the results obtained by the study; there is a significant difference in social habits according to age. There is no significant difference according to gender, marital status and institutional relativity. It was determined that employees in the survey have a positive and high attitude towards social media. The frequency of internet usage and social media use; the time spent on the internet and the time spent on the social media were found to be positively correlated.