Bazı katyonik bor bileşiklerinden elektrokimyasal bor kaplanması
Electrochemical boron deposition from some cationic boron species
  1. Tez No: 528761
  2. Yazar: ÖZGÜR ERKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAİM TOPÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada bor katyonu taşıyan iyonik bileşiklerden elektrokimyasal çöktürme yöntemiyle takım çelikleri üzerine bor kaplaması çalışılmıştır. Elektrokimyasal kaplama çalışmaları dimetil formamit çözücüsünde tetrabutilamonyum hegzaflorofosfat destek elektrolit varlığında doygun çözeltilerde farklı katodik potansiyeller uygulanarak yapılmıştır. Kaplanan çelik elektrotların yüzeyleri SEM-EDX ve elektrokimyasal empedans spektroskopisi teknikleri ile incelenmiştir. Elektrot yüzeylerinin büyük ölçüde kaplandığı görülmüştür. Enerji dağılımlı X-ışınları spektroskopisi ile kaplama bileşimleri analiz edildiğinde yüzeyler üzerinde yaklaşık olarak % 4-6 oranında bor katkılandığı belirlenmiştir. EIS tekniği ile bu yüzeylere ait yük transfer direnci ve kapasitans değerleri belirlendiğinde kaplama yapılmamış yüzeylere göre değişim gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, ionic compounds, in which are carring boronium cation, were used to electrodeposition of boronium onto tool steels. Electrodeposition were applied different cathodic potentials in saturated solutions of dimethylformamide solvent and tetrabuthylammonium hegzaflourophosphate was used as supporting electrolyte. Surfaces of electrodeposited steel electrodes were investigated by SEM-EDX and electrochemical impedance spectrocopy tecniques. SEM images showed that surfaces electrodeposited to a great degree. Energy dispersive X-ray spectroscopy revealed that surface deposits contain about % 4-6 of boronium. EIS spectroscopy showed that steel surfaces have different polarization resistance and capasitance values that of untreated surfaces.