Farklı ekim zamanlarının Siirt koşullarında yerfıstığı (Arachis hypogaea l.)'nın verim ve verim unsurları üzerine etkisi
The effects of different sowing dates on yield and yield components of groundnut (Arachis hypogaea l.) in Siirt conditions
- Tez No: 495207
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN ARSLAN, DOÇ. DR. ZEHRA EKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu araştırma, Siirt Üniversitesi Kezer yerleşkesi Ziraat Fakültesi deneme alanında 2015 yılı yerfıstığı üretim sezonunda farklı ekim zamanlarının NC-7 ve Halisbey yerfıstığı (Arachis hypogaea L.) çeşitlerinde verim ve verim unsurları üzerindeki etkisinin belirlenmesi amacıyla yürtülmüştür. Deneme, tesadüf bloklarında bölünmüş parseller deneme desenine göre üç tekerrürlü olarak, ana parsellere ekim zamanları (15 Nisan,30 Nisan,15 Mayıs, 30 Mayıs, 15 Haziran ve 30 Haziran) alt parsellere ise çeşitler yer alacak şekilde kurulmuştur. Ekimler deneme mibzeri ile yapılmıştır. Araştırmada; bitki boyu, bitki yan dal sayısı, bitki meyve sayısı, meyve iç oranı, bitki başına kabuklu meyve verimi, bitki başına tohum verimi, 100 tohum ağırlığı, dekara kabuklu verim, dekara iç verim, ham yağ oranı, ham protein oranı, ham yağ verimi ve ham protein verimi gibi özellikler incelenmiştir. Araştırma sonucunda; denemede materyal olarak kullanılan Halisbey çeşidinin (ortalama verim 451,67 kg/da) NC-7 çeşidine (ortalama verim 367,86 kg/da) göre Siirt ekolojik koşullarına daha iyi adaptasyon sağladığı, en yüksek verim 3. Ekim zamanında (15 Mayıs) 549,40 kg/da ile Halisbey çeşidinden, en düşük verim ise 5. Ekim zamanında 293,45 kg/da ile NC-7 çeşidinden elde edilmiştir. En düşük bitki boyu 25,27 cm ile NC-7 çeşidinden (5. Ekim zamanı) en yüksek bitki boyu ise 35,27 cm ile 1. Ekim zamanındaki Halisbey çeşidinden alınmıştır. Çalışmada ekim zamanlarının ve çeşitlerin verim üzerindeki etkisi istatiski olarak önemli bulunurken ekim zamanı x çeşit interaksiyonunun önemli olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine the effect of different sowing times on the yield and yield components of the varieties of NC-7 and Halisbey groundnut (Arachis hypogaea L.) at the experimental site of the Faculty of Agriculture, Kezer Campus of Siirt University in the 2015 peanut production season. The experiment was set up in three replications according to the split parcel trial design in random blocks, with planting times (15 April, 30 April, 15 May, 30 May, 15 June and 30 June) for the main parcels and the cultivars sub plot. Sowing was done with a trial seeder. In the study; It was investigated characteristics such as plant length, number of plant side branches, number of pod per plant, internal rate of fruit, yield of pod per plant, seed yield per plant, 100 seed weight, yield of crustaceans, storage internal yield, crude oil ratio, crude protein ratio, crude oil yield and crude protein yield. As a result of the research; the Halisbey variety used as a material in the experiment was beter adapted (average yield 451.67 kg/da) to the ecological conditions of the Siirt province than NC-7 cultivar (average yield 367.86 kg/da). The highest of yield was obtained from Halisbey variety with 549.40 kg / da at 3th sowing time (15 May) and the lowest yield was obtained from NC-7 with 293.45 kg / da at 15th June (5th sowin time). The lowest plant length was taken from the NC-7 cultivar with 25,27 cm at the 5th sowing time and the highest plant length from the Halisbey cultivar with 35,27 cm at the 1st sowing time. It was found that sowing time and variety effect on yield were important as statistically, but sowing time and cultivars interaction was not found important.