Erzurum Araştırma Hastanesi'nde yatarak tedavi gören adli vakaların değerlendirilmesi
  1. Tez No: 49521
  2. Yazar: MEHMET ALİ ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
43 ÖZET Erzurum, Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesinde, Ocak 1991 -Aralık 1994 tarihleri arasında yatırılarak tedavi edilen 4670 adli vakanın dosyası retrospektif olarak incelenip, dosyalardan elde edilen bilgiler literatür ışığında değerlendirilmiştir. Adli vakaların % 77'sini erkekler oluşturmaktadır. Travmaya en çok maruz kalan yaş grubu % 20.1 oranı ile 21-30 yaş grubudur. Ancak travma türleri ile cinsiyet ve yaş grupları değişmektedir. Yatırılarak tedavi edilen adli vakaların, % 65.5'i kunt travma, %14.2'si penetran travma, %12.5'i zehirlenme, %5.7 'si yanık, %1.7'si YCA ve %0.1'i ası sonucu yaralanmıştır. Adli olayların %453.1'i çevre illerde vuku bulmuştur. Zehirlenme %80.5, iş kazaları %54.9, yanık ve KDAYları %52.8 oranlarında Erzurum ili ve ilçelerinde gerçekleşen adli olaylar olarak dikkat çekmektedeir. Adli olayların %33.9'u yaz aylarında gerçekleşmiş ve olaya karışanların %71.4'ü olay günü hastanemize müracat etmiş, %27.3'ü 1-3 gün yatırılmış, %37'si beyin cerrahi servisinde yatmış, %4.9'unda koplikasyon ve %11.2'sindekalıcı nitelikte sekel gelişmiş, %8.5'i ölmüştür. Adli vakalar hastanemize acil tedavi gideri olarak 28.631.800.000 Türk lirası ödemiştir.
Özet (Çeviri)
44 SUMMARY The files of 4670 suidicial facts that had been hospitalized and treated in Research Hospital of Medical Faculty of Erzurum Atatürk University between January 1 991 -December 1994 were investigated retrospectively. Collected data have been evaluated in respect of litarature. Seventy seven percent of the cases were men. The age group, mostly seen trauma, were 21-30 age group that its rate was 20.1 %. However, the kind of trauma, gender and age were variable. Of the cases hospitalized, 65 % were blunt trauma, 14.2 % were penetrating trauma, 12.5 % were poisoning, 5.7 % were burning, 1.7 % were froeign body aspiration, 0.1 % were hanging. 53.1 % of forensic events occured in peripheral province. Some forensic events occured in Erzurum and administrative district were 80.5 poisoning, 54.9 % accident works, 52.8 % burns and penetrating trauma remarkable. 33.9 % of forensic events were happened in summer, 71.4 % of cases applied to the pospital on same day, 27.3 % of cases were hospitalized in 1-3 days, 37 % of cases hospitalized in neurosurgery clinics. Complications were seen in 4.9 % of cases and 11.2 % of them were crippled permenantly, 8,5 of cases were died.