Mycoplasma pneumoniae infeksiyonlarında kullanılan tanı yöntemlerinin karşılaştırılması
- Tez No: 49520
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET M. pneumoniae, toplumsal kazanılmış pnömoni etkenleri arasında ikinci sırada, atipik pnömoni etkenleri arasında birinci sırada yer alan patojen bir mikroorganizmadır. Bu çalışmamızda; yakınması, fizik muayene, rutin laboratuvar ve radyolojik bulguları ile toplumsal kazanılmış pnömoni düşünülen hastalarda etken üretilmesine yönelik olarak PBAL ile materyal alındı. Alınan örneklerin aerop besiyerlerine ve M. pneumoniae'nın hızlı tanısında kullanılan Pneumofast kitine ekimleri yapıldı. Ayrıca serolojik incelemeler için bütün olgulardan serum örnekleri alınarak soğuk aglütinasyon ve ElA'nın tanısal değerleri araştırıldı. Toplumsal kazanılmış pnömoni tanısı alan 60 olgu araştırmamıza dahil edildi ve bunların 56'ünde (%93.3) etken izole edilmiştir. PBAL tekniğinin invaziv bir örnek alma yöntemi olmasına karşın orofaringeal kontaminasyonu önlemesi nedeniyle etken üretilmesi için uygun olduğu düşünüldü. M. pneumoniae 11 (%18.3), diğer bakteriler 45 (%75) ve etken üretilemeyenler 4 (%6.7)olarak saptandı. M. pneumoniae tanısında kullandığımız testlerden soğuk aglütinasyonun özgünlüğü %60, duyarlılığı %90 olarak, Pnemofast için özgünlük %100, duyarlılık %94 olarak, ElA'de ise özgünlük %100, duyarlılık %98 olarak bulındu.
Özet (Çeviri)
SUMMARY M. pneumoniae is a pathogen microorganism which is one of the most important causative agent of community-acquired pneumonia and especially; atypical pneumonia. In our study, 60 patients were diagnosed as community-acquired pneumonia by historical, routine laboratory and chest x-ray finding. We collected respiratory secretion by using of Protected Bronchoalveolar Lavage (PBAL) technique in the patients. Clinical specimens were cultured in aerobic media and Pneumofast (M. pneumoniae media) kit used in rapid diagnosis of M. pneumoniae. Sera specimens from all patient for detection of cold agglutination titers and M. pneumoniae IgM positivity by EIA were collected. Of 60 cases, 56 (93.3%) were diagnosed as microbiologically. Although PBAL technique is an invasive respiratory secretion collecting method, this is a suitable technique for prevention from nasopharyngeal contamination. In M. pneumoniae was identified in only 11 (18.3%) cases. Of 45 (75.0%) cases, 14 (23.3%) were belong to S. pneumoniae and the other pathogenic bacteria were detected in remainder. In 4 (6.7%) cases, we weren't able to identify any organisms. Spesifity of cold agglutination used in diagnosis of M. pneumoniae was detected 60% and the sensitivity was 90%; those of Pneumofast were 100% and 94%, and those of EIA were 1 00% and 98%, respectively.