Farklı dozlarda sıvı biyogaz atıklarının buğday (triticum aestivum l.) bitkisinin verim ve kalitesi üzerine etkisi
The effect of different doses of liquid biogas wastes on yield and quality of wheat (triticum aestivum l.)
  1. Tez No: 495225
  2. Yazar: NERMİN YARAŞIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN EREKUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışma Adnan Menderes Üniversitesi Ziraat Fakültesi Araştırma ve Uygulama Çiftliğinde 2016/2017 buğday üretim sezonunda tesadüf blokları bölünmüş parseller deneme desenine göre yürütülmüştür. Denemede buğday çeşidi olarak Ceyhan99 çeşidi kullanılmıştır. Çalışmanın amacı üç farklı mineral azot gübre dozu (0, 9, 18 kg/da) ve beş farklı sıvı biyogaz atık dozu uygulamasının (0, 1, 2, 3, 4 ton/da) ve bunların kombinasyonlarının buğday bitkisinde verim ve kalite üzerine etkilerinin belirlenmesi ve sıvı biyogaz atıklarının tarımsal üretimde kullanılmasının toprak verimliliğine etkilerini araştırmaktır. Elde edilen sonuçlar özetlendiğinde sıvı biyogaz atık uygulaması ile azotlu gübre uygulamasının incelenen bazı verim ve kalite parametreleri üzerinde istatistiksel anlamda önemli farklılıklar meydana getirmiştir. Sıvı biyogaz atık uygulamasının bitki boyu, metrekarede başak sayısı, başakta tane sayısı, bin tane ağırlığı, hektolitre ağırlığı, tek başak ağırlığı, tek başak verimi, bayrak yaprak alan miktarı, tane verimi, tanede kül oranı ve tanede lif oranı üzerine önemli etkileri görülmüştür. Kullanılan mineral azot dozları tanede nişasta oranı, tanede lif oranı, tanede protein oranı ve bitki çıkış sayısı oranları hariç diğer tüm verim ve kalite parametreleri üzerinde olumlu etkiler göstermiştir. Denemede genel olarak 3 t/da sıvı biyogaz atığı ile 18 kg/da mineral azot dozu kombinasyonunda daha iyi sonuçlar tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out according to the experimental design of random blocks split plot design in the wheat production season of 2016/2017 at Adnan Menders University Agricultural Faculty Research and Application Farm. Ceyhan 99 variety was used as a wheat variety in the experiment. Purpose of the study determination of the effects of three different mineral nitrogen fertilizer doses (0,9,18 kg/da) and five different liquid biogas waste doses applications (0,1,2,3,4 t/da) and their combinations on yield and quality in wheat plants besides investigate the effects of the use of liquid biogas waste in agricultural production on soil fertility. When the results are summarized bread wheat yield and quality parameters are affected by liquid biogas waste and mineral nitrogen fertilizer applications and statistically differences are obtained between applications. Plant height, number of spikes per square meter, number of grains per ear, thousand grain weight, test weight, ear weight,ear yield, flag leaf area, yield, grain ash ratio and grain fibre ratio parameters are affected statistically significant by liquid biogas waste applications. The mineral nitrogen doses possitively affected all other yield and quality parameters except starch, fibre, protein ratio in grain and field emergency parameters. Better results were usually obtained in the experiment from 3 t/da liquid biogas waste dose and 18 kg/da mineral nitrogen dose combination.