Farklı dozlarda kompoze yavaş salınımlı gübreler ile sıvı gübre uygulamasının çim kalitesi üzerine etkileri
Effects of different doses of compound slow-release fertilizers and liquid fertilizer application on turfgrass quality
- Tez No: 833426
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ SALMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tohumluk Bilimi ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim ve Teknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu araştırma 2021-2022 yılları arasında Ege Üniversitesi Bayındır Meslek Yüksekokulu deneme tarlalarında gerçekleştirilmiştir. Araştırmada yerli ve ithal yavaş salınımlı kompoze granül gübre dozları ile sıvı gübre uygulamalarının çim kalitesi üzerindeki etkileri incelenmiştir. Araştırmada, Bayındır yöresinde herdem yeşil olma özelliğini koruyabilen % 70 Festuca arundinacea, % 20 Lolium perenne ve % 10 Poa pretensis karışımı kullanılmıştır. 36 parselden ve 2 m²'lik alanlardan oluşan parsellerin tüm mevsimlerde (ilkbahar, yaz, sonbahar ve kış) olmak üzere, kalite (1-9 puan), renk (1-9 puan), DGCI/Green Index (1-0 puan), bitki boyu (cm), doku (1-9 puan), yabancı bitki ile rekabet (1-9 puan), kaplama derecesi (%), taze kök verimi (gr) ve kök uzunluğu (cm) parametreleri incelenmiştir. Araştırmadan elde edilen verilere göre; yerli ve ithal yavaş salınımlı kompoze granül gübreler arasında kayda değer bir fark olmadığı anlaşılmış, her iki gübre çeşidinde de 10 gr/m2 N ve 15 gr/m2 N gübre dozlarının daha iyi sonuç verdiği ortaya çıkmıştır. İncelenen parametrelerde en yüksek veriler sonbahar ve ilkbahar mevsimlerinde, en düşük veriler ise yaz mevsiminde tespit edilmiştir. Sıvı gübre uygulamalarının ise incelenen karakterler üzerinde olumlu etki gösterdiği belirlenmiştir. Bu araştırma sonuçlarıyla, çim bitkilerinin yaygın olarak kullanıldığı alanlarda ekonomik fayda sağlaması ve çim araştırmalarına yardımcı olması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in the experimental fields of Ege University Bayindir Vocational School between 2021-2022. In the study, the effects of domestic and imported slow-release compound granular fertilizer doses and liquid fertilizer applications on grass quality were investigated. In the study, a mixture of 70% Festuca arundinacea, 20% Lolium perenne and 10% Poa pretensis, which can preserve its feature of being evergreen in the Bayındır region, was used. Quality (1-9 points), colour/green index (1-9 points), plant height (cm), texture (1-9 points), competition with weeds (1-9 points), coverage degree (%), fresh root yield (gr) and root length (cm) parameters were examined in all seasons (spring, summer, autumn and winter) of the parcels consisting of 36 parcels and 2 m² areas. According to the data obtained from the research; It was understood that there was no significant difference between domestic and imported slow-release fertilizers, and it was revealed that 10 gr/m2 N and 15 gr/m2 N fertilizer doses gave better results in both fertilizer types. The highest data in the examined parameters were determined in the autumn and spring seasons, and the lowest data were determined in the summer season. It was determined that liquid fertilizer applications had a positive effect on the examined characters. The results of this research will provide a great economic benefit in all sectors where turfgrass is widely used and will help pave the way for advancing turfgrass research.