Tekirdağ iklim koşullarında organik gübrelerin (eko gübre ve vermis) asma (Vitis vinifera L.) fidanlarının bazı morfolojik özellikleri ve besin elementi içerikleri üzerine etkisi
Effect of organic fertilizers (eko fertilizer and vermis) on some morphological properties and nutrient contects of grapevine (Vitis vinifera L.) saplings in Tekirdag climate conditions
  1. Tez No: 654914
  2. Yazar: BURCU KOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KORKMAZ BELLİTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Deneme Tekirdağ Bağcılık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü'ne ait olan Fidan Üretim Tesisi'nde mevcut olan açık alanda, tesadüf bloklarında bölünmüş parseller deneme desenine göre 3 tekrarlamalı olarak yürütülmüştür. Çalışmada, her bir uygulama için 4 asma (Vitis vinifera L.) fidanı olmak üzere toplam 144 adet Alphonse Lavallée çeşidi asma fidanı, bu fidanların dikileceği her bir çukura farklı dozlarda vermikompost ve yine 15-15-15 kompoze gübrelerinin 6 farklı kombinasyonları (Kontrol, VC1.5MG0, VC3MG0, VC0MG0.75, VC0MG1.5, VC1.5MG0.75) kullanılmıştır. Fidanların belirli periyotlarda sulanmasında ise BS (biyogaz sıvı gübresi) ve SS (sulama suyu) kullanılmıştır. Fidan yetiştirme süresi sonunda fidanların bitki besin elementi içerikleriyle vejetatif aksamlarının gelişimi gözlemlenmiş ve farklı gübre dozlarıyla birlikte sulamada kullanılan gübrenin fidanlar üzerindeki bazı etkilerinin karşılaştırılması yapılmıştır. Bitki besin elementleri açısından vermikompostun artan dozlarının özellikle BS uygulamalarında N, P, Ca, Mg, Fe, Cu elementlerinde olumlu artışlar olduğu gözlemlenmiştir. Uygulamaların ortalama bitki besin elementi içeriklerinde belirlenen N değerleri %1.89-2.64 arasında değişmiş ve en yüksek değer 3. denemedeki (VC3MG0) vermikompost uygulamasının %2.64 ile BS uygulamasından elde edilmiştir. Fosforda da 3. denemenin (VC3MG0) BS uygulamasında %0.30 ile en yüksek değere ulaşılmış olup, kalsiyum elementinde en yüksek besin içeriği %2.80 ile 6. denemenin yine (VC1.5MG0.75) BS uygulamasından elde edilmiştir. Artan vermikompost dozunun yapraktaki Fe oranını 175 mg kg-1 ile sınır değerinin üzerine çıkardığı gözlemlenmiştir. Genel olarak sulama suyu (SS) uygulanan alanların ortalama besin elementi değerleri biyogaz sıvı atık gübre (BS) uygulamalarına göre %11.2-%34.1 aralığında daha düşük oranda belirlenmiştir. Yapılan gübre uygulamalarının bitki besin elementi içeriklerinin istatistiki açıdan önemli bulunduğu (P≤0.05) görülmüştür. K elementi üzerinde ise önemli bir etkisinin olmadığı belirlenmiştir. Genel bir değerlendirme ile vermikompost (VC) ve biyogaz sıvı gübresi (BS) uygulandığında olumlu sonuçlar elde edildiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The experiment was carried out in the open area in the Sapling Production Facility belonging to Tekirdağ Viticulture Research Institute in 3 iterative according to the divided plots in random blocks. In this study, a total of 144 Alphonse Lavallee variety grapevine saplings, 4 vine saplings (Vitis vinifera L.) for each application, different doses of vermicompost in each hole where these seedlings will be planted, and 6 different combinations (Control, VC1.5MG0, VC3MG0, VC0MG0.75, VC0MG1.5, VC1.5MG0.75) of 15-15-15 compound fertilizers were used. BS (biogas fluid fertilizer) and SS (irrigation water) were used for the irrigation of the saplings in certain periods. At the end of the sapling growing period, the development of the plant nutrient content and the vegetative parts of the seedlings were observed and some effects of the fertilizer used in irrigation with different fertilizer doses on the seedlings were compared. In terms of plant nutrients, positive increases were observed in N, P, Ca, Mg, Fe, Cu elements especially in BS applications with increasing doses of vermicompost. The N values determined in the average plant nutrient contents of the applications varied between %1.89-2.64 and the highest value was obtained from BS application with %2.64 of vermicompost application in the 3rd trial (VC3MG0). Phosphorus also reached the highest value with %0.30 in the BS application of the 3rd trial (VC3MG0), and the highest nutrient content in the calcium element was obtained from the BS application of the 6th trial (VC1.5MG0.75) with %2.80. It was observed that the increasing vermicompost dose increased the Fe ratio in the leaf by 175 mg kg-1 above the limit value. In general, the average nutrient values of the areas where irrigation water (SS) is applied were found to be %11.2-%34.1 lower than the biogas fluid waste fertilizer (BS) applications. It has been observed that the plant nutrient contents of the fertilizer applications are statistically significant (P≤0.05). It has been determined that it has no significant effect on the K element. With a general evaluation, it was observed that positive results were obtained when vermicompost (VC) and biogas fluid fertilizer (BS) were applied.