Schedule risks of green certified construction projects: A comparison between Turkey and the United States
Yeşil sertifikalı inşaat projelerinde planlamayı etkileyen riskler: Türkiye ve ABD karşılaştırması
  1. Tez No: 495235
  2. Yazar: HASAN GÖKBERK BAYHAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ASLI PELİN GÜRGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Mühendislik Bilimleri, İnşaat Mühendisliği, Architecture, Engineering Sciences, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Geleneksel yapım metodları, artan tüketim trendleri ile birleştiğinde doğal kaynakların hızla tükenmesine neden olmaktadır. Sürdürülebilir şehirleri hızla inşa edebilmek ve sektörün çevreye verdiği zararları azaltabilmek için daha az atık üreten, doğal kaynakları akıllıca kullanan ve kullanıcılarına üst düzey konfor sağlayan yeşil bina kavramının yaygınlaşması uygun bir çözüm olarak ortaya çıkmıştır. Ancak, geleneksel projelere göre daha karmaşık yapım aşamalarına ihtiyaç duyan yeşil binalarda görülen ek riskler gecikmelere sebep olmaktadır. Bu çalışmada, yeşil bina projelerinde rastlanan riskler araştırılmış ve bu kapsamda ABD'de ve Türkiye'de inşaat sektöründeki yerel uygulamalara göre ortaya çıkabilecek farklılıklar karşılaştırılarak değerlendirilmiştir. Analizlerde kullanılmak için gereken bilgiler, hem ABD'de hem de Türkiye'de yeşil bina uygulaması deneyimine sahip profesyonellere ulaşılarak toplanmıştır. Bu amaçla hazırlanan anket sorularına ait yanıtlar, internet ortamından ve birebir görüşmeler yapılarak elde edilmiştir. Anket sorularında yer alan risklerin belirlenmesi için öncelikle kapsamlı bir literatür taraması yapılmıştır. Ardından belirlenen riskler, sektörde deneyimli kişilerle yapılan görüşmelerde olgunlaştırılarak dört ana kategoride sınıflandırılmıştır. Bu kategoriler, malzeme, ürün ve süreçlere ait riskler, finansal riskler, yasal ve sözleşmeye bağlı riskler, ve alt yüklenici/danışmanlara bağlı riskler olarak belirlenmiştir. Bu kategorilerin altında on üç farklı risk başlığı incelenmiştir. Yapılan analiz sonuçlarına göre her iki ülke arasında hem ana risk kategorisi bazında, hem de risk başlıkları bazında sıralamalarda farklılıklar bulunmuştur. Düzenlenen anket sonuçlarına göre Türkiye'deki en önemli üç risk başlığı, (i) uzmanlıkları dahilinde olmayan standartlar üzerinde anlaşmayı kabul eden müteahhitler ve taşeronlar, (ii) yeşil inşaat tecrübesi ve yeterlilik eksikliği ve (iii) yeni ürünlerde/teknolojilerde yeterli uzmanlığın olmaması, ABD'de ise (i) uzmanlıkları dahilinde olmayan standartlar üzerinde anlaşmayı kabul eden müteahhitler ve taşeronlar, (ii) malzemelerin / ürünlerin gecikmelere neden olacak şekilde zamanında teslim edilmemesi ve (iii) yeni ürünlerde/teknolojilerde yeterli uzmanlığın olmaması olarak sıralanmıştır. Bu başlıklar her iki ülke için de alt yüklenici/danışmanlara bağlı ve malzeme, ürün ve süreçlere ait risk kategorilerine aittir. Diğer başlıkların da dikkate alınmasıyla birlikte iki ülke arasında özellikle proje taraflarındaki deneyim düzeyiyle ilgili konularda verilen cevaplardaki fark hissedilebilir düzeyde kalmıştır. Türkiye'nin, öncü ülke olarak görülen ABD'ye oranla henüz planlama safhasındaki sorunları çözmeye çalıştığı ve Türk inşaat sektörünün yeşil bina sertifikalarına uyum için daha fazla zamana ve teşviğe ihtiyacı olduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca, Türkiye'deki profesyonellerin tüm kategorilerde, ABD'li meslektaşlarından daha yüksek risk puanı cevapları verdiği görülmüştür. Bu durum, yurtdışı kökenli sistemler uygulanılmaya çalışılsa da yeşil bina sertifikasyonunun Türkiye'deki yapım kültürüne daha hızlı şekilde adapte olabilmesi için elverişli bir sistem oluşturulması ve bunun sonucunda da tecrübeli ve nitelikli alt yüklenici/danışman sayısındaki artışın gerekliliğiyle ilişkilendirilebilmektedir. Belirlenen bu risklerin özellikle planlama aşamasında dikkatlice ele alınması yeşil bina projelerinde gecikmelerin önüne geçebilmek için hayati öneme sahiptir. Bu çalışma, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin sürdürülebilir inşaat kavramlarında riske olan bakışlarını karşılıklı değerlendirerek iş planına bağlı bir kapsamda ele alınması bakımından örnek teşkil etmektedir.
Özet (Çeviri)
Traditional construction methods, combined with increasing consumption trends, cause the depletion of natural resources. The expansion of the green building concept, which produces less waste, uses natural resources wisely and provides the highest level of comfort for its users, has emerged as a convenient solution to rapidly build sustainable cities and reduce damage to the environment by the industry. However, green buildings that require more complex construction processes than conventional projects have additional risks resulting with delays. In this study, the risks encountered in green building projects were investigated and the differences that may arise in the local construction sector in Turkey and the US were compared and evaluated. The information needed to be used in the analyzes was collected by reaching professionals with green building application experience both in Turkey and the US. The answers to the questionnaires prepared for this purpose have been obtained by online forms and individual interviews. In order to determine the risks included in the questionnaire, an extensive literature research was conducted first. Then, interviews with experienced people in the sector matured the risks identified and categorized into four main categories. These categories are determined as; materials, products and process risks, financial risks, legal and contractual risks and consultants and subcontractors risks. Thirteen different risk headlines have been examined under these categories. According to the analysis results, there are differences between the two countries, both on the basis of the main risk categories and on the basis of the risk headlines. According to the survey results, the three most important risk headlines in Turkey are: (i) contractors and subcontractors agreeing to standards that are not within their expertise and competence; (ii) lack of green construction experience and qualification; and (iii) lack of expertise in new products/technologies. On the other hand in the US, results are sorted as; (i) contractors and subcontractors agreeing to standards that are not within their expertise and competence; (ii) failure to receive materials/products in a timely fashion causing delays and (iii) lack of expertise in new products/technologies. These headings belong to the risk categories of consultants and subcontractors and materials, products and processes for both countries. With the other rankings of the headings taken into account, differences between the two countries, especially in response to the level of experience of the project sides, remained noticeable. It has emerged that Turkey is still trying to solve the problems in the planning phase with respect to the US, which is regarded as a pioneer country, and that the Turkish construction sector needs more time and incentives to adapt to the green building certifications. In addition, it was seen that the professionals in Turkey gave higher risk score answers than their US colleagues in all categories. This can be attributed to the urgent necessity of establishing a suitable system for adapting the green building certification to the construction culture in Turkey, and as a result, the increase in the number of experienced and qualified consultants/subcontractors, even though the systems based on foreign countries are tried to be applied. Careful consideration of these identified risks, especially during the planning phase, has a crucial importance to be able to avoid delays in green building projects. This study sets an example in terms of consideration of developed and developing countries' risk perspectives on sustainable construction concepts in a context dependent to the schedule.