Konut kullanıcısı hareketliliğinde kalite ve memnuniyet değerlendirmesi: Sarıgöl Konut Dönüşüm Alanı
Quality and satisfaction assessment in housing mobility: Sarigol Housing Redevelopement Site
  1. Tez No: 495243
  2. Yazar: İLKİM MARKOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANDAN ÇINAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Kaliteli bir yaşam için temel bileşenlerden biri konuttur ve bu sebeple, kişilerin konutlarından duydukları memnuniyet, yaşam kalitelerinin artmasına sebep olur. Kişiler daha iyi bir konutta yaşamak için sürekli bir arayış içinde olup, gönüllü olarak hareket halindedirler. Kimi zaman ise bu hareketlilik, kişinin kendi rızasıyla değil mecbur kalması sebebiyle gerçekleşir. Ülkemizde en çok“yeniden imar”(redevelopment) projeleri olarak gözlemlenen kentsel dönüşüm ya da“kentsel başkalaşım”süreçlerinde; kişilerin yaşam alanları yıkılmakta, kişiler kendilerini ait hissetmedikleri bir konut alanında yaşamaya mecbur kalmakta ya da uzun süredir benimsemiş oldukları ve aidiyet duydukları yaşam alanını terketmek zorunda bırakılmaktadırlar. Bu süreçte sadece fiziksel değil mahallenin sosyal dokusunda da önemli değişiklikler gözlemlenmektedir. Kentsel dönüşüm alanında yaşanan bu ani ve köklü fiziksel ve sosyal değişiklik pek çok sorunu da beraberinde getirmektedir. Konut alanı dönüşüm sürecinden olumlu ya da olumsuz etkilenen konut kullanıcıları için bu süreç; yaşam kalitesi ve konut memnuniyeti bağlamında önemli bir dönüm noktası olarak kabul edilebilir. Bu süreçte kullanıcıların değişen konut ve çevresi kalitesi ve memnuniyet algısı tez çalışmasının ele aldığı problemdir. Tezde; kalite, memnuniyet, konut kullanıcısı hareketliliği ve kentsel dönüşüm kavramlarının literatür araştırması ile ele alınmasının ardından, bu kavramlar İstanbul'da kentsel dönüşüm uygulaması kapsamında olan araştırma alanının konut kullanıcıları üzerinden ampirik bir çalışmaya taşınmıştır. Araştırma alanı olarak seçilen Sarıgöl Kentsel Dönüşüm Alanı'nda farklı konut kullanıcısı hareketliliği gerçekleştiren grupların kalite ve memnuniyet değerlendirmeleri yapılmıştır. Enterdisipliner bir çalışma olması sebebiyle alan araştırmasının kurgusu karma araştırma yöntemi ile nicel ve nitel olmak üzere iki aşamada gerçekleştirilecek biçimde planlanmıştır. Alan araştırmasından çıkan veriler literatür araştırması ile karşılaştırılarak tartışılmıştır. Kentsel dönüşüm sürecinde konut kullanıcısı hareketliliğine göre tanımlanan grupların dönüşüm sonrasında alanın fiziksel koşullarından memnun olduğu ancak sosyal çevre yapısından memnuniyetsizlik duyduğu ortaya çıkmıştır. Bu süreçte kişilerin konut memnuniyeti düzeylerinin hangi kriterler üzerinde şekillendiği ve yoğunlukların ne şekilde olduğunun ortaya konulmasının ardından bunların nasıl değerlendirilmesi gerektiği tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the most crucial indicator of a high quality life is“housing quality”. User's satisfaction of their own house causes an increase in their quality of life and enables them to achieve happiness. The housing mobility is occured in order for living a high quality house. Occasionally, this mobility is realized involuntarily. Urban transformation or“urban morphose”projects are most observed as urban redevelopment projects in Turkey. During this process people's living places are being demolished; some of them are forced to live in a residential area where they do not feel any belonging or they are being displaced. Not only physical changes but also physical changes in the neighborhood texture can be observed. This sudden and deep-rooted physical and demographic changes during the urban transformation process, brings many problems with. This process can be considered as a milestone in their lifes of residents, who are affected positively or negatively in the context of quality of life and housing satisfaction. The main problem of this thesis is the changing housing quality-satisfaction perception of the residents during urban transformation process. In the thesis, the field study was presented after the concepts of quality, satisfaction, housing mobility and urban transformation were discussed in the literature review. These concepts have been moved to an empirical area research on residents of the urban transformation area in İstanbul. The quality and satisfaction evaluation for different groups who show different housing mobility types in the selected study field, namely, Sarigol Housing Redevelopment Site was done. The field research was conducted through using mixed method research and within two phase: qualitative and quantitative, because of the interdisciplinary structure of the study. The data coming from the field study were tried to be explained through comparing with the literature review. In this process, it has been discussed how the levels of housing satisfaction of the people are shaped on what criteria and how they are to be evaluated after they are revealed. One of the most crucial indicator of a high quality life is“housing quality”. User's satisfaction of their own house causes an increase in their quality of life and enables them to achieve happiness. The housing mobility is occured in order for living a high quality house. Occasionally, this mobility is realized involuntarily. Urban transformation or“urban morphose”projects are most observed as urban redevelopment projects in Turkey. During this process people's living places are being demolished; some of them are forced to live in a residential area where they do not feel any belonging or they are being displaced. Not only physical changes but also physical changes in the neighborhood texture can be observed. This sudden and deep-rooted physical and demographic changes during the urban transformation process, brings many problems with. This process can be considered as a milestone in their lifes of residents, who are affected positively or negatively in the context of quality of life and housing satisfaction. The main problem of this thesis is the changing housing quality-satisfaction perception of the residents during urban transformation process. In the thesis, the field study was presented after the concepts of quality, satisfaction, housing mobility and urban transformation were discussed in the literature review. These concepts have been moved to an empirical area research on residents of the urban transformation area in İstanbul. The quality and satisfaction evaluation for different groups who show different housing mobility types in the selected study field, namely, Sarigol Housing Redevelopment Site was done. The field research was conducted through using mixed method research and within two phase: qualitative and quantitative, because of the interdisciplinary structure of the study. The data coming from the field study were tried to be explained through comparing with the literature review. In this process, it has been discussed how the levels of housing satisfaction of the people are shaped on what criteria and how they are to be evaluated after they are revealed.