Fen bilimleri öğretmenlerinin eTwinning projeleri hakkındaki görüşleri
Views of science teachers about eTwinning projects
  1. Tez No: 744258
  2. Yazar: FATMA BETÜL YAZGAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK ARIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırmada, kalite etiketi sahibi fen bilimleri öğretmenlerinin eTwinning projeleri hakkındaki görüşlerinin derinlemesine incelenmesi amaçlanmıştır. Elde edilen verilerin derinlemesine incelenmesi amacıyla araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması modeli kullanılmıştır. Çalışma grubu seçimi yapılırken, amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme yöntemi tercih edilerek bilgi açısından zengin durumların ortaya çıkması hedeflenmiştir. Bu sebeple ölçüt olarak belirlediğimiz özellikleri taşıyan fen bilimleri öğretmenleri arasından, kalite etiketine sahip, her biri farklı bir ilde ya da farklı bir yerleşim yerinde, farklı projelerde ve farklı okul olanaklarında çalışan öğretmenlerden gönüllülük esasına bağlı olarak sekiz fen bilimi öğretmeni ile çalışılmıştır. Her bir katılımcı ayrı bir durum olarak görülmekte olduğundan durum çalışması desenleri içerisinden bütüncül çoklu durum çalışması tercih edilmiştir. Araştırmanın verileri araştırmacı tarafından katılımcıların eTwinning projelerine yönelik görüşlerini belirlemek üzere hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla toplanmıştır. Elde edilen bulgular içerik analizi yöntemi ile analiz edilmiştir. Çalışma sonucunda elde edilen bulgular:“eTwinning projelerine ilişkin algılar”,“eTwinning projelerine katılım nedenleri”,“eTwinning projelerinin kazandırdıkları”,“eTwinning projeleri ile ilgili problemler ve çözüm önerileri”ve“eTwinning projeleri hakkında yapılan eğitimlere ilişkin öneriler”temaları altında incelenmiştir. Birinci temaya ilişkin yapılan analizler sonucunda, katılımcıların eTwinning projelerini, çağdaş ve yapılandırmacı öğretim yaklaşımlarını gerçekleştirebildikleri, öğretmen ve öğrencilerin teknolojik gelişimini sağlayan, olumlu duyuşsal özelliklerini ve iletişimi güçlendiren aynı zamanda akademik çalışmalarına katkı sağlayan, bir platform olarak algıladıkları belirlenmiştir. İkinci temaya ilişkin analizler sonucunda, katılımcıların eTwinning projelerine proje tabanlı çalışma olanağı sağladığı, mesleki, kişisel ve öğrenci gelişimi desteklediği, merak uyandırdığı ve uygulanabilir olduğu için katıldıklarını ifade ettikleri sonucuna ulaşılmıştır. Üçüncü temaya ilişkin analizler sonucunda, katılımcıların hem öğretmen hem de öğrenci açasından eTwinning projelerinin 21. Yüzyıl becerilerinin, teknoloji kullanım bilgisinin ve yabancı dil bilgisinin gelişimine katkı sağladığını ifade ettikleri belirlenmiştir. Ayrıca katılımcılar eTwinning projelerinin öğretmenler açısından mesleki gelişimi sağlama, öğrenciler açısından ise akademik başarıyı arttırma bakımından katkı sağladığını vurgulamışlardır. Dördüncü alt temaya ilişkin analizler sonucunda, katılımcıların zaman, internet ve teknoloji yetersizliği, proje ortaklarının ilgisizliği, proje çalışmalarının iş yükü, proje çalışmalarının karşılıksız olması, proje başlangıcındaki deneyimsizlikler, yeterli destek alamama gibi sorunlar yaşadıkları belirlenmiştir. Bu sorunlara ilişkin olarak katılımcılar eTwinning projelerinin ders dışı egzersiz olarak sayılmasını veya seçmeli ders olarak belirlenmesini, projelerin amacının çok iyi belirlenmesini, eTwinning projelerine öğretmen hareketliliğine olanak sağlaması açısından bütçe verilmesini, aktif eTwinner'ların koordinatörlüğünde projeler oluşturulmasını, farklı branşlardan ortaklar ile projelerin yapılmasını ve eTwinning projeleri ile ilgili hizmet içi eğitimlerin verilmesini önermişlerdir. Beşinci alt temaya ilişkin analizler sonucunda, katılımcıların eTwinning proje sürecinde farklı eğitimler aldıkları belirlenmiştir. Katılımcıların proje başlangıç süreci, ders planı hazırlama süreci, içerik oluşturma süreci, konu ve tema belirleme süreci, web 2.0 araçlarının kullanımını öğrenme, farklı proje fikirleri ortaya çıkarma ile ilgili eğitim önerilerinde bulundukları belirlenmiştir. Eğitim Bilişim Ağı (EBA) online, eTwinning öğrenme platformu, İl MEM'ler, European Schoolnet, School Education Gateway, UDS içerik geliştirme uzmanları, deneyimli eTwinner'lar tarafından verilen eğitimleri önerdikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to examine the views of science teachers who have quality labels about eTwinning projects in depth. In order to examine the obtained data in depth, the case study model, one of the qualitative research methods, was used in the research. While choosing the study group, the criterion sampling method, which is one of the purposive sampling methods, was preferred, and it was aimed to reveal information-rich situations. For this reason, among the science teachers who have the characteristics we have determined as criteria, eight science teachers who have the quality label, each working in a different city or a different settlement, in different projects and in different school facilities, have been studied on a voluntary basis. Since each participant is seen as a separate case, holistic multiple case study was preferred among the case study designs. The data of the research was collected by the researcher through a semi-structured interview form prepared to determine the participants' views on eTwinning projects. The obtained findings were analyzed by content analysis method. The findings obtained as a result of the study were examined under the themes of“perceptions regarding eTwinning projects”,“reasons for participation in eTwinning projects”,“benefits of eTwinning projects”,“problems and solutions related to eTwinning projects”and“recommendations regarding trainings about eTwinning projects”. As a result of the analyzes made on the first theme, it has been determined that the participants perceive eTwinning projects as a platform where they can realize contemporary and constructivist teaching approaches, provide the technological development of teachers and students, strengthen their positive affective features and communication, and also contribute to their academic studies. As a result of the analyzes related to the second theme, it was concluded that the participants stated that they participated in eTwinning projects because they provided project-based work opportunities, supported professional, personal and student development, aroused curiosity and were applicable. As a result of the analyzes on the third theme, it was determined that the participants stated that eTwinning projects contributed to the development of 21st century skills, technology use knowledge and foreign language knowledge, both for teachers and students. In addition, the participants emphasized that eTwinning projects contribute to professional development for teachers and to increase academic success for students. As a result of the analyzes related to the fourth sub-theme, it was determined that the participants experienced problems such as lack of time, internet and technology, indifference of the project partners, workload of the project studies, unrequited project work, inexperience at the beginning of the project, and not getting enough support. Regarding these problems, the participants should consider eTwinning projects as extracurricular exercise or as an elective course, determine the purpose of the projects very well, give a budget to eTwinning projects to enable teacher mobility, create projects under the coordination of active eTwinners, make projects with partners from different branches, and eTwinning projects. They suggested that in-service trainings be given on their projects. As a result of the analyzes regarding the fifth sub-theme, it was determined that the participants received different trainings during the eTwinning project process. It was determined that the participants made training suggestions about the project initiation process, lesson plan preparation process, content creation process, subject, and theme determination process, learning to use web 2.0 tools, and coming up with different project ideas. EBA online, eTwinning learning platform, Provincial MEMs, European Schoolnet, School Education Gateway, UDS content development experts, have been determined to recommend the trainings given by experienced eTwinners.