Çok kriterli karar verme yöntemleri kullanılarak personel seçim kriterlerinin ağırlıklandırılması ve terfi için personel seçimi
Weighting personnel selection criteria and personnel selection for promotion by using multi criteria decision making methods
- Tez No: 495245
- Danışmanlar: Prof. Dr. HÜSEYİN BAŞLIGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Personel seçimi personelin kalitesinin ve üretkenliğinin belirlenmesini sağlar. Bu yüzden, hem akademisyenler hem de sanayiciler için çok önemli bir konu olan personel seçimi iş dünyasında büyük önem taşır. Bu tezin amacı, CFPR yöntemi ile personel seçim kriterlerini önceliklendirmek ve entegre Tutarlı Bulanık Tercih İlişkileri (CFPR)-Bulanık Analitik Hiyerarşi Süreci (FAHP), entegre Bulanık Analitik Hiyerarşi Süreci (FAHP)-Gri İlişkisel Analizi (GRA) metodolojilerini kullanarak en iyi personeli belirlemektir. İlk olarak Türkiye'de bir vaka çalışması için personel seçim problemi tanımlanmış, ana ve alt kriterler, alternatifler belirlenmiştir. Akademisyenlerin ve firma yöneticilerinin görüşlerine göre personel seçim kriterleri, 5 ana kriter altında 22 alt kritere göre kategorize edilmiştir ve yöneticilerin görüşlerine göre 17 alternatif belirlenmiştir. Daha sonra bu kriterler ve alternatifler üç uzmanın görüşüne göre ağırlıklandırılmıştır. Vaka çalışmasında, firma, mühendislerden birisini şef mühendis pozisyonunda terfi ettirmeyi amaçlamaktadır. Bu problem, 3 farklı şekilde çözülmüştür. Birinci çözümde CFPR ile en iyi personel seçim kriteri belirlenmiştir. İkinci çözümde entegre CFPR-FAHP yöntemi kullanılmıştır. CFPR ile önceliklendirilen kriterler daha sonra, personel alternatiflerini önceliklendirmek için bir FAHP modeli ile entegre edilmiştir. Üçüncü çözümde ise entegre FAHP-GRA yöntemi kullanılmıştır. FAHP yöntemi ile elde edilen değerler durulaştırılıp, GRA yöntemi ile entegre edilmiştir. Alternatiflerin sıralamaları entegre CFPR-FAHP ve FAHP-GRA modelleri kullanılarak hesaplanmış ve en iyi performans gösteren personel terfi için seçilmiştir. Bu hesaplamalar yardımı ile çalışanlar kendilerini geliştirme fırsatı bulur; ayrıca yöneticiler / insan kaynakları departmanı, çalışanları nasıl değerlendirebileceklerini ve terfi ettireceklerini kolayca tahmin edebilir. Bu çalışmanın ana katkısı, entegre CFPR-FAHP metodolojisini kullanarak oluşturulacak tercih matrisleri için kararları azaltmak ve entegre FAHP-GRA metodolojisini kullanarak işlem yapılacak verileri indirgemektir. Ayrıca entegre yöntemlerden elde edilen sonuçlar birbiri ile tutarlıdır.
Özet (Çeviri)
Personnel selection helps to determine the quality and productivity of personnel. Therefore, personnel selection which is a very crucial issue for both academicians and industrialists, has a great importance in the business world. The purpose of this thesis is to prioritize personnel selection criteria and to determine the best personnel using the integrated Consistent Fuzzy Preference Relations (CFPR)-Fuzzy Analytic Hierarchy Process (FAHP) methodology and the integrated FAHP-Grey Relational Analysis (GRA) methodology. Firstly a personnel selection problem, main and sub-criteria, alternatives are defined for a case study in Turkey. Personnel selection criteria are categorized according to 22 sub-criteria under 5 main criteria according to academicians and managers' opinions and 17 alternatives are determined according to opinions of the managers. Then these criteria and alternatives are weighted by 3 experts. In this case study, the firm intends to promote one of the engineers in the position of chief engineer. This problem is solved in 3 different ways. In the first solution, the best personnel selection criteria is determined by CFPR methodology. In the second solution, the integrated CFPR-FAHP method is used. The criteria prioritized by CFPR, then are integrated with an FAHP model to prioritize the personnel alternatives. In the third solution, the integrated FAHP-GRA method are used. The values obtained by FAHP model are defuzzified and integrated with the GRA method. The ranking of the alternatives is calculated using the integrated CFPR-FAHP method and the integrated FAHP-GRA method and the best-performing personnel is selected for promotion. With the help of these methodologies, employees find the opportunity to improve themselves; on the other hand, managers/human resources department can easily predict how to evaluate and promote employees. The main contribution of this study is to reduce judgments for preference matrix using the integrated CFPR-FAHP methodology, to reduce the data using the integrated FAHP-GRA methodology. As well as the results obtained from the integrated methods are consistent.