Propose a decision support system (DSS) for blue collar cashier personnel recruitment by using a multiple criteria decision making (MCDM) approach
Mavi yaka kasiyer personel iş alımları için çok kriterli karar verme yaklaşımıyla bir karar destek sistemi önerisi sunma
  1. Tez No: 514702
  2. Yazar: SİNAN YILMAZ YÜRÜTEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞLA ŞENELER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Personel seçme ve yerleştirmenin insan kaynakları departmanındaki öneminden dolayı, uygun mavi yaka kasiyer çalışanının işe alımına karar verme süreci önemlidir. Personel seçimi genellikle çeşitli kriterler ve özelliklerle adayları değerlerdiren karar vericinin karar sonucu ile gerçekleşir. Doğru mavi yaka personelin seçilen kriterlere uygun doğru poziyonda alınmasına göre, şirketler rekabet avantajı kazanırlar ve bu avantajını sürdürürler. Personel seçme ve yerleştirme sorunu, karar verme, çok fazla sayıda adayın olması ve çok fazla kriterin yer alması çok kriterli karar soruna etki eder. Literatürde, personel seçimiyle alakalı çeşitli yöntemler vardır ancak gözlemler sonucunda, personel seçim kriterlerin(faktör) bağımlılığı insan kaynakları departmanınca hesaba katılmamıştır. Çalışmamızda kriter ağırlıklandırması için ANP 'yi ve alternatif sıralaması için ELECTRE'yi kullanarak bir uygulama ile daha iyi bir insan kaynakları yönetiminin olasılığı ele alınmıştır. İnsan kaynakları departmanının en iyi adayı seçmesinde yardımcı olan bir uygulama geliştirilmiştir ve bir perakende şirketinde mavi yaka kasiyer alımı için açılan bir pozisyon için pilot çalışma yapılmıştır. Sonuçlar karar vericilerin beklediği ölçüde tutarlı çıkmıştır ve uygulamanın doğruluğu ispatlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In terms of human resources management, personnel recruitment selection and placement are a significant process so that, the process of determining the appropriate blue-collar cashier personnel for recruitment. Personnel recruitment selection and placement, frequently occurs because of decisions made by a group decision based on the evaluation of candidates by various criteria and individual judgment transmitter. Whereas the corporations that they could gain competitive advantage and this advantage may continue, according to the correct blue-collar personnel for the correct job it depends on the equitable criteria chosen. There are personnel recruitment selection and placement problems, decision making, becoming more than the number of candidates and the terms of many criteria involved in the decision which effect on multiple criteria decision-making problems. In literature, numerous methods are available with respect to personnel selection. Anyhow, it is observed that in these methods, the interdependency of personnel selection reasons was not considered by human resources department. In the proposed study, the possibility of better human resources management with an application was discussed by using ANP for criteria weighting and ELECTRE for alternative ranking. The application which helps human resources department to determine the best candidate, was developed and pilot study was done for a position of blue collar cashier recruitment in a company of retail sector. The results were given as consistency as expected by decision makers and proved its accuracy.