Trijenerasyon sistemlerinde tekno-ekonomik analiz
Techno economic analysis of trigeneration systems
  1. Tez No: 495284
  2. Yazar: AYŞE COŞKUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLAN İNAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Tesisleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Birleşik soğutma, ısıtma ve güç sistemi olarak anılan trijenerasyon sistemleri elektriğin yanı sıra ısıtma ve soğutma ihtiyaçlarını aynı anda karşılayabilmektedir. Sadece elektrik üretimi için kullanılan enerji üretim sistemlerine kıyasla bu sistemlerde atık enerji ısıtma ve soğutma enerjisine dönüştürülerek verim arttırılmatadır. Bu sistemlerde yakıt olarak doğalgaz tercih edilmektedir. Ancak biogaz ve çöpgazı kullanılan sistemler her geçen gün artmaktadır. Bu çalışmada trjenerasyon sistemlerinin tekno-ekonomik analizi yapılmıştır. Trijenerasyon sistemlerinin şebeke ile paralel çalışabilme ve şebekeye enerji basabilme özelliklerinden dolayı herhangi bir kısa devre anında kaynak görevi göreceği açıktır. Bu yüzden teknik analiz kısmında sistemin kısa devre katkıları hesaplanmıştır. Hesaplamalarda ETAP programından yararlanılmış olup, hesaplamalar IEC60909 standartlarına dayanmaktadır. Ekonomik analiz bölümünde örnek bir tesisin ilk yatırım ve işletme maliyetleri incelenmiştir. İnceleme sırasında doğalgaz fiyatı, enflasyon, kur ve faiz değişkenlerinin geri dönüş sürelerini etkileyen ana değişkenler olduğu belirlenmiştir. Bu değişkenler arasındaki ilişkiler Eviews programında VAR model kurularak incelenmiştir. Daha sonra bu değişkenlerin ilerleyen dönem değerleri için öngörü yapılıp fizibiliteye yansıtılmıştır. Böylece sabit veriler yerine dinamik veriler kullanılarak gerçeğe yakın geri dönüş süresine ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
A trigeneration system is a system that manages production of electric power and heat and cooling simultaneous. Energy losses arised during energy generation in traditional ways. The use of trigeneration systems increases the efficiency of energy production with the production of heat and cooling. Natural gas, biogas and landfill are used as primary fuel in these systems. The objective of this study is to present a techno-economic analysis of a trigeneration systems. Grid synchronization is one of the key issues for trigeneration systems. Due to this feature, short circuit contribution to main grid shall be considered during design phase. In technical analyse section, this contribution is calculated as per IEC 60909 using ETAP software. Initial investment costs and operation costs of the system are analyzed in economical section. Main economical variables that affect return on investment are defined as currency, natural gas prices, inflation and interest rate. Relations between these variables are investigated by Eviews software. Then a prediction is made on a going forward basis. Thereby it is easy to understand real return on investment by using expected values of natural gas prices, currency, inflation and interest rates.