The use of high density concrete cube in the armour layer of breakwaters
Dalgakıranların koruma tabakalarında yüksek yoğunluklu beton küp kullanılması
  1. Tez No: 720073
  2. Yazar: HASAN ALPER KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 298
Özet
Kıyı alanlarında, dalgakıranlar farklı amaçlar için uzun yıllardan beri kullanılmaktadır. Liman, marina gibi önemli kıyı alanları, dalgakıranlar inşa edilerek daha korunaklı ve işlevsel hale getirilebilmektedir. Ancak iklim değişikliği, kıyı alanlarının estetiği, inşaat materyallerine erişilebilirlik, karbon emisyonu ve inşa maliyeti gibi önemli parametreler dikkate alınarak bu yapıların her geçen gün geliştirilmesi gerekmektedir. Basamaklı ve geleneksel dalgakıranlar çok maliyetli olup uygun mühendislik hizmeti alması gereken yapılardır. Uzun yıllardan beri yapılan araştırmalar bu yapıları iyileştirme konusunda literatüre katkı sağlamıştır ancak yüksek yoğunluklu beton blokların kullanımı ile ilgili literatürde çok az sayıda çalışma bulunmaktadır. Bu çalışma, bu eksikliğe katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Deneyler Yıldız Teknik Üniversitesi bünyesinde bulunan Hidrolik ve Kıyı&Liman Mühendisliği Laboratuvarında gerçekleştirilmiştir. Geleneksel ve basamaklı dalgakıran modelleri kullanılmıştır. Yüksek yoğunluklu bloklar 3.15 gr/cm3, normal yoğunluklu bloklar ise 2.40 gr/cm3, yoğunluğa sahiptir. Geleneksel dalgakıranlar için 1/1.5 şev eğimi, basamaklı dalgakıranlar için ise alt şevde 1/1.5üst şevde ise eğim 1/2 olarak alınmıştır. Deneylerde kullanılan dalgalar JONSWAP spektrumu (her bir dalga serisi 1000 dalga içermektedir) ile oluşturulmuştur. Dalga parametreleri 5 adet prob ile ölçülmüştür. Tasarım dalga yüksekliği 20 cm olarak belirlenmiştir. Koruma tabakasında meydana gelen hasar videolar ve fotoğraflar yardımı ile analiz edilmiştir. Sonuç olarak, yüksek yoğunluklu bloklar normal yoğunluklu bloklara göre daha stabil bulunmuştur. Basamaklı dalgakıranlar için koruma tabakasında hasar en çok basamak sakin su seviyesindeyken meydana gelmiştir. Geleneksel dalgakıranlar için tek sıra ve düzenli dizilimin kullanıldığı dalgakıran modellerinde hasar gözlenmemiştir. Yüksek yoğunluklu beton bloklara sahip iki geleneksel dalgakıranın karşılaştırılması sonucunda, yüzey pürüzlülüğünün koruma tabakası stabilitesi için önemli bir parametre olduğu görülmüştür. HD küplerin göreceli yoğunluğunun daha yüksek olması nedeniyle KD değerleri literatürden alınan çalışmalardan daha düşük bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In coastal regions, breakwaters have been used for many years for different purposes. Important coastal areas such as harbors and marinas can be made more sheltered and functional by building breakwaters. However, considering important parameters such as climate change, aesthetic of coastal areas, accessibility to construction materials, carbon emissions and construction cost, these structures must be developed day by day. Berm and conventional breakwaters are very costly and require appropriate engineering services. Research conducted for many years, have contributed to improve these structures, but there are very few studies in the literature on the use of high-density (HD) concrete blocks. This study aims to contribute to this gap. Experiments were performed in the Hydraulic and Coastal&Harbour Engineering Laboratory at the Yıldız Technical University. Conventional and berm breakwater models were used. HD blocks had a density of 3.15 gr/cm3, while normal density (ND) blocks had a density of 2.40 gr/cm3. For conventional breakwaters 1/1.5 slope was used, for berm breakwaters 1/1.5 lower slope and 1/2 upper slope was used. Waves used in the experiments were generated with the JONSWAP spectrum (each individual wave series contained 1000 waves). Wave parameters were measured with 5 probes. Design wave height was determined as 20 cm. Damage to the armor layer has been analyzed with videos and photographs. In conclusion, HD blocks were found more stable than ND blocks. For berm breakwaters, the highest damage occurred on the armor layer was observed when the berm level was at still water level. No damage was observed for conventional breakwaters with single layer regular placement method. Comparison of two conventional breakwaters with HD cubes showed that the laying-roughness is a significant parameter for armor layer stability. KD values were found lower than the studies retrieved from the literature due to higher relative density of the HD cubes.