ÇİFT EKSENLİ GÜNEŞ TAKİP SİSTEMİNİN PİLOT UYGULAMASI, ÜRETİM DEĞERLENDİRMESİ VE EKONOMİK ANALİZİ
Dual-axis tracking system pilot application of the sun, evaluation of production and economic analysis
- Tez No: 495300
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELİN ÖZÇIRA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Makinaları ve Güç Elektroniği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu tez çalışması, çift eksenli güneş takip sistemi kullanılarak güneş enerji sisteminin verimini arttırmak için bir çözüm ortaya koymaktadır. Bu çalışmada güneşi izleyebilen, 5,2 kWp gücünde, çift eksenli fotovoltaik sistemin tasarımı ve simülasyonu anlatılmıştır. Fotovoltaik ünitenin çalışma prensibi anlatılarak sistemi oluşturan kısımlara yer verilmiştir. Tasarlanan yapının en önemli özelliği güneşi izleyebilme yeteneğine sahip olmasıdır. Tasarımı, simülasyonu ve uygulaması yapılan sistemin bu yeteneği sayesinde güneş ışınlarından maksimum düzeyde yararlanılmakta ve güneş enerjisi en verimli şekilde kullanılmaktadır. Güneş algılayıcı sensör, gelen ışığın yoğunluğunu ve açısını sürekli olarak ölçtüğü için çift eksenli sistemi en uygun konuma getirmektedir. Bu sayede güneş ışınları fotovoltaik panellerin yüzeyine sürekli dik konumda gelmekte ve güneş enerjisinden verimli bir şekilde elektrik enerjisi elde edilmektedir. Bu çalışma, çift eksenli güneş takip sisteminin avantajlarının ön plana çıkarılabilmesi için sabit eksenli sistem ile farklı simülasyon programları ve uygulama sonuçlarının karşılaştırmalarını da kapsamaktadır. Tez çalışmasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Küçükçekmece Sosyal Tesisin'de elektrik enerjisi ihtiyacının bir kısmının karşılanması için; konum bilgisi, tesise ait elektrik tüketim değerleri incelenerek simülasyon programları vasıtasıyla optimum performans ve maliyet gözetilerek çift eksenli güneş takip sisteminin en verimli çözümü sunulmuştur. Projesi ve uygulaması gerçekleştirilen sisteme ait toplam maliyet ve geri dönüş süresi, simülasyon ve uygulama verilerinin uyumu gözetilerek hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis, presents a solution to increase the efficiency of the solar energy system by using a dual axis solar tracking system. In this study, the design and simulation of a dual axis photovoltaic system is described in 5.2 kW power capable of tracking the sun. The working principle of the photovoltaic unit is explained and the parts forming the system are remarked. The most important feature of the designed structure is its ability to track the sun. By this way designing, simulating and applying the system makes maximum use of solar radiation and solar energy is used in the most efficient way. The sun-sensor detects the intensity and angle of incoming light continuously, so the dual-axis system is in the optimal position. Thus, the solar radiation come to the surface of the photovoltaic panels continuously and the electricity energy is obtained efficiently from the solar energy. This study also includes the comparison of different simulation programs and application results with fixed axis system in order to take advantage of advantages of dual axis solar tracking system. In the thesis study, the location information, electricity consumption values of the facility will be examined and the most efficient solution of the dual axis solar tracking system will be presented by considering the optimum performance and cost through the simulation programs in order to meet some of the electric energy needs in İstanbul Metropolitan Municipality Küçükçekmece Social Facility. The total cost and return time of the project and application system are calculated taking into account the simulation and adaptation of application data.