Banach Örgülerinde Dunford-Pettis operatörleri
Dunford-Pettis operators on Banach Lattices
- Tez No: 495302
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDAL GÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu tez çalışması üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümdeki literatür özetinde temel tanım ve teoremlere yer verilmiş ve tezin amacı ve hipotez açıklanmıştır. İkinci bölümde kompakt operatörler ile ilgili gerekli teoremler ispatlanmış ve Dunford-Pettis Operatörlerine giriş yapılmıştır. Ayrıca bu operatörlerin birbirleri ile olan ilişkileri gözlemlenmiştir. Üçüncü ve son bölüm bu tezin sonuç ve öneriler kısmıdır. Dunford-Pettis Operatörleri arasındaki ilişkileri ve bu operatörlerin Schur veya pozitif Schur özellikleri arasındaki bağlantıları içerir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of three sections. In the first section, in the part of literature fundemental definitons and theorems are given and thesis's aim and hypothesis are explained. In the second section, some theorems about compact operators are proved and given an introduction to Dunford-Pettis operators. Also relations between compact operators and Dunford-Pettis Operators are observed. The third and last section is the conclusion and proposal part. It contains relations between Dunford-Pettis Operators and their connection with Schur or positive Schur property.