Binaların güçlendirilmesi ve Eskişehir'deki uygulamaları
Strengthening of buildings and applications in Eskişehir
- Tez No: 380647
- Danışmanlar: PROF. DR. EŞREF ÜNLÜOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
İnşaat mühendisliğinin temel amacı, yapıların ekonomik estetik ve dayanıklı olması için yeni yöntemler geliştirmek ve bunun için çalışmaktır. Yapıların her zaman dayanıklı olması istenirken maliyetlerin yüksek olması, depremden veya zaman içinde oluşan olumsuzluklardan dolayı hasar görmüş binaların yıkılmasına karar verilmesini engellemektedir. Yapılan bu çalışmada mevcut betonarme yapıların performans analizi için gerekli aşamalar ve Deprem Bölgelerinde Yapılacak Binalar Hakkında Yönetmelik (DBYBHY, 2007)'e göre güçlendirme projesi öncesi mevcut binaların performanslarının değerlendirilmesi yapılmış, tez kapsamında birer adet kolon ve kiriş, DBYBHY'ye göre analizi yapılarak güçlendirilmiştir. Eskişehir ili, Odunpazarı ilçesinde bulunan iki yapının kentsel dönüşüm çerçevesinde analizine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of civil engineering is to develop new methods for economic, aesthetic buildings and work in that sense. Due to having high cost for stronger buildings, it is prevented to demolish buildings that were damaged during earthquakes or time dependent problems. In this thesis, the fundamental stages for performance analysis of reinforced concrete buildings, and some reinforcement projects of existing buildings were evaluated in terms of Building Codes in Earthquake Prone Areas (BCEPA, 2007) ; and a representative column and a beam were reinforced with BCEPA rules. Two example building in Odunpazari, Eskisehir was analyzed later.