Farklı antibiyotiklerin periapikal lezyon ve Serum' daki konsantrasyon değerlerinin mikrobiyolojik yöntemle değerlendirilmesi
The Microbiological evaluation of periapical lesion and cerum concentration levels of different antibiotics
- Tez No: 48993
- Danışmanlar: PROF.DR. EMİN GÜLTEKİN TÜRKÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
TEZ KONUSU : Farklı Antibiyotiklerin Periapikal Lezyon ve Serumdaki Konsantrasyon Değerlerinin Mikrobiyolojik Yöntemle Değerlendirilmesi Ö?RENCİNİN ADI ve SOYADI : Filiz (Aytaç) Çankaya TEZ DANIŞMANININ ADI ve SOYADI : Prof. Dr. Emin Gültekin Türköz ANADİLİM DALI : Diş Hastalıkları ve Tedavisi Anabilim Dalı YTLI : 1995 STATÜSÜ : Araştırma Görevlisi ÖZET Çalışmada, farklı antibiyotik preparatlannm serum ve periapikal lezyonlardaki antibiyotik konsantrasyon değerleri disk difuzyon yöntemiyle, periapikal lezyonlardan izole edilen mikroorganizmalann, minimum inhibisyon konsantrasyon değerleri mikrodilusyon yöntemiyle ölçüldü ve antibiyotiklerin, periapikal lezyon konsantrasyonlarının, periapikal lezyondan izole edilen mikroorganizmalar üzerindeki etkileri araştırıldı. Bu amaçla, her birinde 12 hasta bulunan 5 gruptaki 72 hastaya gruplara göre, 500 mg amoksisilin trihitrat, 625 mg amoksisilin + klavulanik asit, 400 mg bakampisilin, 375 mg ampisilin + sulbaktam, 500 mg eritromisin stearat ve 500 mg klaritromisin, oral tek doz olarak kahvaltıdan 120 dakika sonra 200 mi su ile birlikte verildi. Periapikal lezyon örnekleri, antibiyotiklerin serumda maksimum konsantrasyona ulaştığı zamanlarda alınacak şekilde planlandı. Maksimum serum konsantrasyonlarına ulaşmak için, üreticilerin önerdiği sürelere uyulmakla beraber bu sürelerde maksimum seviyeye gerçekten ulaşılıp ulaşılmadığım kontrol amacıyla, hastalardan, operasyon öncesi başlayıp, operasyondan sonra da devam eden değişik sürelerde kan örnekleri alındı. Alınan serum ve periapikal lezyon örnekleri -70°C de hemen dondurularak saklandı, örnekler 7-10 gün içinde değerlendirildi. Elde edilen sonuçlar istatistiksel olarak değerlendirildi. Bulgulara göre, araştırmada incelenen antibiyotiklerden; ampisilin + sulbaktam, klaritromisin, amoksisilin + klavulanik asit ve bakampisilin'in, periapikal lezyondan izole edilen mikroorganizmalann MIK değerlerini aşarak, etkili konsantrasyonlara ulaştıkları bulundu. ;n>"? sl
Özet (Çeviri)
TEZ KONUSU: Farklı Antibiyotiklerin Periapikal Lezyon ve Serumdaki Konsantrasyon Değerlerinin Mikrobiyolojik Yöntemle Değerlendirilmesi Ö?RENCİNİN ADI ve SOYADI: Filiz (Aytaç) Çankaya TEZ DANIŞMANININ ADI ve SOYADI : Prof. Dr. Emin Gültekin Türköz ANABİLİM DALI: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Anabilim Dalı YILI: 1995 - STATÜSÜ: Araştırma Görevlisi SÜMMARY in this study, the concentrations of different antibiotics on serum and periapical lesions were measured by disc-difîusion method and the minimum inhibitory concentration values effective on the microorganisms isolated from periapical lesions were measured by micro dillution method. For this purpose, 72 patients were divided into five groups of 12 patients in each and 500 mg amoxicillin trihitrate, 625 mg amoxicilün + clavulanic acit, 400 mg bacampicillin, 375 mg ampicillin + sulbactam, 500 mg erythromycin stearate and 500 mg claritromycin were administered 120 minutes after the breakfast to the groups separately as a single oral döşe with 200 mi water. The samples of periapical lesions were taken at the time that the antibiotics in the serum reach their peak concentration according to the manufactures. in order to check whether the peak concentration level is really reached at these prescribed times, blood samples were taken from the patients at different times prior and after the operation. Serum and periapical lesion samples taken were immediately frozen and kept at -70 C. The samples were evaluated in 7 to 10 days, and the results obtained were statistically assessed. According to the results, the sequence of the antibiotics according to their effectivenes was; ampicillin + sulbactam, claritromycin, amoxicillin + clavulanic acid and bacampicillin. The amoxicülin trihydrate and erythromycin stearate were found ineffective with the doses used in this study. '“ '^ ”