Hava aralıkları eşit dağıtılmış şönt reaktörlerin benzetim çalışması
Simulation of the distiributed air-gap shunt reactors
- Tez No: 495310
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ŞENOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Makinaları ve Güç Elektroniği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Elektrik enerjisi günümüzde vazgeçilmez bir yere sahiptir. Elektrik enerjisinin üretildiği tesislerden kullanım alanlarına kadar ulaşmasını sağlayan ise iletim ve dağıtım hatlarıdır. Ancak, uzun iletim hatlarındaki reaktif güç dengesinin sağlanmaması sonucunda iletilen enerji hem kalitesiz olur hem de taşıma sırasında oluşan kayıplar artar. Bu olumsuz durumların yaşanmaması için iletim hatlarının tamamlayıcı bir parçası olarak geliştirilen şönt reaktörler kullanılmalıdır. Şönt reaktörlerin bu işlevi en iyi şekilde yerine getirebilmesi için tasarım aşaması önemli bir yere sahiptir. Reaktör boyutu, hava aralığının toplam uzunluğu, bırakılan hava aralığı sayısı gibi önemli parametreler reaktörün endüktans değerini doğrudan etkilemektedir. Reaktörün endüktans değeri ise iletim hatlarındaki reaktif güç dengesini sağlamak adına yapılacak olan kompanzasyon işleminin sonucunu doğrudan etkileyen bir faktördür. Yapılan bu yüksek lisans tezi çalışmasında iletim ve dağıtım hatlarındaki kaliteyi arttırmak ve kayıpların azaltılması için kullanılan şönt reaktörlerin tasarım aşamaları gösterilmiştir. Bu tasarım aşamaları arasında yukarıda belirtilen yüksek önem taşıyan değerlerin nasıl belirlendiği ve bu belirlenen değerler doğrultusunda reaktörün nasıl modellendiği anlatılmaktadır. Değerleri belirlenen ve modellenen reaktör Sonlu Elemanlar Yöntemi(SEY) analizi yapılarak benzetim çalışmasıyla hava aralığının enerji yoğunluğu ve nüvedeki manyetik akı çizgileri gözlemlenmiş ve reaktör üzerindeki etkileri gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Electrical energy is the most important statue in our time. The transmission and distribution lines deliver this energy from production plants to using areas. However, there are several problems if the balance of the long transmission lines are provided. These several problems are poor quality energy and high level of transmission losses. For solving this problem, shunt reactors which are the integral part of the transmission and distribution lines should be used. The design part of the reactor is important for the solve problems that cause of long transmission lines. The important parameters such as the size of the reactor, total length of the air-gap, the number of air-gaps directly impact to the reactor's inductance value. And the reactor's inductance values directly impact to compensation which provides the balance of the transmission lines. In this MSc thesis, shown shunt reactor design process to improve the quality of the both transmission and distribution lines' quality and decrease to losses of lines. How to calculate and find these important parameters of the design process are shown in this thesis. The modeled reactor that known parameters investigate with Finite Element Analysis (FEA) and do the simulation of reactor. After these process reactors magnetic flux lines, energy between air-gaps and how to effect these situations effects on reactor are observed.