Soğuk pres nar ve üzüm çekirdeği yağı atıklarından elde edilen ekstraktların enkapsülasyonu ve salata soslarının raf ömrü üzerine etkisi
The encapsulation of cold pressed pomegranate and grape seed oil wastes extracts and effect on shelf life of salad dressing
  1. Tez No: 495321
  2. Yazar: FATMA SEMA AKSOY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SALİH KARASU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Soğuk pres yöntemi sonucunda elde edilen yağ atıkları herhangi bir kimyasal muameleye maruz bırakılmadıklarından ve besinsel açıdan zengin olmaları nedeniyle gıda maddesi olarak kullanım potansiyeline sahiptirler. Bu çalışmada, antioksidan kaynağı olarak soğuk pres nar çekirdeği ve üzüm çekirdeği yağ atığı kullanılmıştır. Nar ve üzüm çekirdeği yağı atıkları soğuk presleme işleminden sonra kurutulmuş ve toz haline getirilmiştir. Nar ve üzüm çekirdeği yağı atıklarının sulu ekstraktları (10:90) hazırlanmıştır ve 2 saat süreyle ekstraksiyon işlemine tabi tutulmuştur. Ekstraktın toplam fenolik içeriği nar için 2959,10 mg / L, üzüm için 3737,38 mg / L olarak bulunmuştur. Ekstraktlar, maltodekstrin ile kaplanıp spray dryer ile kurutmak suretiyle enkapsüle edilmiştir. Enkapsüle edilmiş nar ve üzüm çekirdeği yağı atıklarının ekstraktları salata sosu formulülasyonuna dahil edilmiştir. Enkapsüle materyaller ile hazırlanmış emülsiyonların reolojik özellikleri, emülsiyon stabilitesi, zeta potansiyelleri, partikül boyutu ve oksidasyon stabilitesi belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Cold pressed oils waste are rich in some bioactive compounds and are considered as food materials due to containing no any chemicals such as solvent residue. In this study, cold-pressed pomegranate seed oil waste (POW) and grape seed oil waste (GOW) is used as a bioactive compound source. POW and GOW were dried and powdered after the cold-pressing process. Watery extracts of POW and GOW were prepared (10:90). Extraction was carried out at room temperature for 2 hours. The total phenolic content of the extract was found to be 2959,10 mg/L for POW and 3737,38 mg/L for GOW. The extracts were encapsulated by coating with maltodextrin and drying with a spray dryer. Extracts of encapsulated POW and GOW were incorporated into the salad dressing composition. The emulsion characterization of the samples enriched by encapsulated materials was performed based on the rheological properties, emulsion stability, zeta potential, particle diameter and oxidative stability. It was not observed significant differences regarding the emulsion stability and rheological properties of the sample (p>0.05). Zeta potential value of the samples with enriched by POW was similar with control (p>0,05) while the zeta potential of the sample enriched by GOW was significantly lower than control the sample. The accelerating oxidation stability test was performed at a different temperature, and significant differences were found. The samples enriched by encapsulated material showed high induction period according to control samples. The oxidative degradation data obtained from different temperature value were modeled by zero, first and second order kinetic equation. Physicochemical analyses showed no significant difference between control samples and enriched samples. This study suggests that POW and GOW could be used as an enriching bioactive compound source for salad dressings.