Mobil zemin bilgi sistemi geliştirilmesi
DEVELOPMENT OF MOBILE BOREHOLE INFORMATION SYSTEM
  1. Tez No: 495322
  2. Yazar: FURKAN ÖZOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAY GÖKGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Yer altı ve yer üstü saha çalışmalarında yaygın olarak kullanılan sondaj verilerinin Coğrafi Bilgi Sistemi araçlarıyla yönetimi doğrultusunda bugüne kadar çeşitli masaüstü ve web tabanlı programlar geliştirilmiştir. Bu programlar yardımıyla; veri girişinden, çeşitli sorgulama ve analizlerle elde edilen sonuçların çeşitli şekillerde sunumuna kadar, bir dizi işlem gerçekleştirilebilmektedir. Son zamanlarda, mobil cihaz teknolojisinin gelişmesi ve kullanımının giderek yaygınlaşmasıyla birlikte, sondaj bilgi sistemi niteliğinde çeşitli mobil uygulamalar da geliştirilmiştir Masaüstü, web ve mobil ortamda geliştirilen program ve uygulamalar farklı özelliklere sahiptir. Ayrıca, tüm dünyada veya ülkemizde geçerli ortak veri standardı olduğu da söylenemez. Bu çalışmada, sondaj noktalarının ve bilgilerinin görülebileceği, mekânsal sorgulamaların yapılabileceği, iOS platformunda harita tabanlı bir mobil uygulama geliştirilmiştir. xCode geliştirme ortamının en güncel versiyonu kullanılarak, Swift programlama dili ile geliştirilmiş olan bu uygulama kullanıcı dostu bir arayüze sahiptir. Yerel (cihaz içinde) bir veri tabanı yerine bulut veri tabanı kullanılarak, verilerin mobil cihaz haricinde merkezi olarak tutulması, yönetilmesi ve güncelliğinin korunması sağlanmıştır. Kullanılan veri tabanı sistemi; ilişkisel değil, NoSQL (Not Only SQL) bir veri tabanı ile çalışmaktadır. Sonuç olarak, hem sözel hem de harita üzerinde işaretlenen ya da koordinatları girilen bir noktaya dayalı mekânsal aramalar yapılabilmiş olup, sistemde kayıtlı tüm sondaj bilgileri küçük ekranlı akıllı cihazlarda bile etkili bir şekilde gösterilebilmiştir. Uygulamaya eklenen analitik aracı ve bildirim servisi sayesinde, kullanıcı deneyimi de takip edilebilmiştir.
Özet (Çeviri)
A variety of desktop and web-based programs have been developed up to date with the use of Geographic Information System tools for borehole data which are widely used in underground and aboveground field studies. With the help of these programs; from the input data to presentation of the results obtained by various queries and analysis, a series of operations can be carried out in various forms. In recent years, various mobile applications have been developed as well as borehole information system with the increasing use and development of mobile device technology The programs and applications developed in desktop, web and mobile environment have different features. Also, it can not be said that there is a common data standard which is valid all over the world or our country. In this study, a map-based mobile application on the iOS platform where spatial queries can be made, borehole points and informations could be seen was developed. This application that has a user-friendly interface developed with the Swift programming language, using the latest version of the xCode development environment. Using a cloud database instead of a local (in-device) database was provided in terms of centrally kept, managed and updated data outside the mobile device. NoSQL was used as a alternative of relational databases. As a result, the developed application provides the best usage performance. It is possible to make spatial searches, both semantic and based on a point marked on the map or entered with coordinates, and all the borehole information recorded in the system can be shown effectively even on small screen smart devices.